7 kwietnia 2025 roku, z okazji Światowego Dnia Zdrowia, Fundacja UNAWEZA, projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” oraz agencja DDOB zainicjowali akcję „Popatrz, Posłuchaj, Połącz”. Inicjatywa ta ma za zadanie zwiększyć świadomość społeczną wokół tematu zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, a także promować ideę Pierwszej Pomocy dla Zdrowia Psychicznego – rozwiązania rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Jak podają organizatorzy akcji, niemal milion młodych osób w Polsce może doświadczać kryzysów psychicznych. Projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” jest więc odpowiedzią na realną potrzebę. Daje młodym ludziom przestrzeń do wyrażania swoich emocji, edukuje i dostarcza narzędzi niezbędnych do radzenia sobie z trudnościami. W 2025 roku bezpłatne działania Fundacji UNAWEZA obejmują swoim zasięgiem ponad 1,2 mln uczniów w 4 tys. szkół w całym kraju.
Centrum tegorocznych działań jest Pierwsza Pomoc dla Zdrowia Psychicznego, czyli uznany na świecie i rekomendowany przez WHO sposób postępowania w sytuacjach kryzysu emocjonalnego. Martyna Wojciechowska, założycielka Fundacji UNAWEZA, zaznacza, że „jeśli można edukować się w zakresie pierwszej pomocy ofiarom wypadków, można też wdrażać do codziennego życia i programów edukacyjnych Pierwszą Pomoc dla Zdrowia Psychicznego”. Jak dodaje Wojciechowska, „Popatrz, Posłuchaj, Połącz – to trzy proste kroki, które mogą uratować życie”.
Do inicjatywy zaangażowano twórców internetowych reprezentujących różne środowiska i grupy wiekowe, w tym m.in. Agnieszkę Woźniak-Starak, Larę Gessler, Qczaja, Przemka Kucyka, Kamila Szymczaka, Bognę Sworowską czy Red Lipstick Monster. W ramach akcji 7 kwietnia 2025 roku publikowali oni na swoich profilach w mediach społecznościowych grafikę informującą o trzech krokach: „Popatrz, Posłuchaj, Połącz”. Odsyłali także do strony internetowej helppp.pl, gdzie zamieszczono treści wyjaśniające zasady udzielania Pierwszej Pomocy dla Zdrowia Psychicznego.
Chętni twórcy mają otrzymać również zaproszenia na warsztaty z Joanną Flis, psycholożką i ekspertką projektu „MŁODE GŁOWY”. Spotkania mają być poświęcone bezpiecznej komunikacji o zdrowiu psychicznym. Ma to być też przestrzeń do zadawania pytań i dzielenia się doświadczeniami.
Uważam, że największym przywilejem w życiu jest mieć wpływ. Słowo »influencer/influencerka« w dokładnym rozumieniu dokładnie to oznacza. Dla mnie wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością. Za to, co mówimy, ale także za osoby, które nas obserwują. Wpływ, jaki na młodych odbiorców mają popularni twórcy internetowi, jest nie do przecenienia. Dlatego chcemy dać im konkretne narzędzia, które ułatwią prowadzenie odpowiedzialnej działalności w sieci, szczególnie w tak wrażliwym obszarze, jakim jest zdrowie psychiczne” – komentuje Wojciechowska. (ao)