sobota, 9 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPorsche, Jaguara i Rolls-Royce'a sposoby na promocję

Porsche, Jaguara i Rolls-Royce’a sposoby na promocję

Porsche, Jaguar i Rolls-Royce to marki, które jednoznacznie kojarzą się z luksusem. Każda jednak prowadzi PR i marketing inaczej. Ich strategie porównuje serwis everything-pr.com.

Tym, co jest podobne w strategii tych marek, jest współpraca z celebrytami i ambasadorami. W niedawnych reklamach Porsche 911 pojawili się m.in. bokser Muhammad Ali, tenisistka Maria Sharapova i mistrz szachowy, Magnus Carlsen. Taka reklama, jak czytamy, ma sugerować, że jeśli „najlepszy” nie ma prawdziwych rywali, sam musi stawiać sobie wyzwania, by osiągać lepsze wyniki. W kampanii Jaguara pojawili się z kolei brytyjscy aktorzy znani z ról „złych chłopców”, tzw. „bad boys”. A to po to, by pokazać, jak dobrzy są „ci źli”. Marka do współpracy zaangażowała m.in. Bena Kingsley’a, Toma Hiddlestona i Marka Stronga. W 2000 roku natomiast Jaguar współpracował ze Stingiem. Rolls-Royce natomiast bazuje na poparciu marki przez znane osoby, które kupują jego samochody. Wśród właścicieli pojawiają się m.in. członkowie rodziny Kardashian-Jenner, Tom Brady, Jennifer Lopez czy David Beckham.

Co ważne, każda z tych marek należy do innego koncernu. Właścicielem Jaguara jest indyjskie Tata Motors. Porsche należy do Grupy Volkswagena, która kiedyś była właścicielem także Rolls-Royce’a, jednak sprzedała je BMW. Jak czytamy, dzięki temu każda marka może rozwijać się niezależnie jako oddzielny luksusowy brand.

Strategie promocyjne marek są różne, różne są także media, wykorzystywane w działaniach – czytamy.

Porsche, w związku z tym, że należy do Grupy VW, musi mierzyć się z presją ograniczenia emisji spalin. Klienci, choć zdają sobie sprawę z przynależności marki, oczekują od produktów większej wydajności. Marka utrzymuje jednak pozytywną komunikację. Zamiast skupiać się na skutkach „afery spalinowej”, patrzy na pozytywne wyniki, jakie marka osiaga. W komunikacie prasowym marka świętowała na przykład sprzedaż blisko ćwierć miliona samochodów na całym świecie. Kontynuuje też promocję Porsche 911 – czytamy.

Jaguar działa natomiast pod hasłem #GoodToBeBad. W 2014 roku marka zadebiutowała wśród reklamodawców podczas Super Bowl. Wykorzystał to także zespół zajmujący się promocją marki w social mediach. Jak czytamy, gdy zawodnicy walczyli na boisku, Jaguar prowadził „wojnę” z markami takimi jak Lexus, Audi czy Maserati.

Rolls-Royce wychodzi z kolei z założenia, że seks sprzedaje – czytamy. Na ich stronie internetowej można zobaczyć na przykład kobietę w lateksowym stroju, w mocnym makijażu z czerwonymi ustami. Marka chce klientów „uwieść”. Co ciekawe, Rolls-Royce raczej nie wykorzystuje tradycyjnych mediów, takich jak reklamy telewizyjne czy prasowe. Zamiast tego chce docierać do klientów bezpośrednio, na przykład przez programy lojalnościowe. To odróżnia markę od wspominanych konkurentów, którzy w dużej mierze polegają na reklamie w telewizji. Rolls-Royce w komunikacji opiera się także na ekskluzywności – firma sprzedaje bowiem jedynie 3 tys. samochodów rocznie. Posiadanie produktu marki jest więc na tyle prestiżowe, że nie ma potrzeby stosowania „agresywnych” kampanii reklamowych – czytamy. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj