piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZmiana pracy czy work-life balance. Czego dotyczą noworoczne postanowienia zawodowe?

Zmiana pracy czy work-life balance. Czego dotyczą noworoczne postanowienia zawodowe?

Noworoczne postanowienia obecnych i przyszłych pracowników dotyczyć będą nabycia nowych umiejętności, balansu między życiem osobistym i zawodowym, a także zmiany pracodawcy – wynika z badania Pracuj.pl. Dodatkowo tylko 1/3 uczestników twierdzi, że kończy obecny rok w „gorszej sytuacji zawodowej” niż poprzedni – czytamy.

Badanie pokazuje, że 64 proc. respondentów planuje w przyszłym roku podjęcie ważnych kroków w karierze, a 62 proc. wierzy, że ich sytuacja zawodowa w przyszłym roku poprawi się. Jak komentuje Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj, wyniki pokazują „dużą nadzieję, jaką budzi w wielu pracownikach nadchodzący rok”. „Choć dziś trudno przewidzieć, co będzie się działo w najbliższych 12 miesiącach, wielu z nas z przyjemnością pożegna trudny i wymagający 2020 rok” – mówi ekspertka. „Niewątpliwie skutki pandemii będą miały wpływ na rynek pracy przez kolejnych kilka lat. Jednocześnie jednak 2021, a zwłaszcza jego druga połowa, może przynieść według ekspertów faktyczne odmrożenie wielu dotkniętych kryzysem branż. W obliczu tych nadziei i obaw cieszy optymizm badanych. To w dużym stopniu właśnie od ich postaw będzie zależeć, jak szybko i sprawnie firmy będą reagować na kolejne zmiany na rynku pracy” – dodaje.

Z badania dowiedzieć się można też, że blisko 6 na 10 respondentów planuje podjąć postanowienia noworoczne związane z pracą. Tylko 15 proc. zapytanych nie podejmie się takich rozważań.

Okazuje się, że postanowienia zawodowe najczęściej będą dotyczyły zmiany pracy – wskazuje na nią 70 proc. respondentów. Dalej czytamy, że 50 proc. badanych chce w 2021 roku nabyć nowe, przydatne w rozwoju kariery umiejętności, 38 proc. planuje ponadto zadbać o swój work-life balance, a nieco mniej, bo 28 proc. zdobyć podwyżkę lub awans (15 proc.)

Konstancja Zyzik zaznacza też, że plany zawodowe badanych „pokazują wyraźnie różnorodność i niejednolitość postaw”. „Wśród respondentów odzwierciedlają się trzy tendencje, które mogły nabierać na sile w obliczu wyzwań związanych z pandemią. Nie pożegnamy się z nimi szybko i warto o nich pamiętać” – dodaje Konstancja Zyzik. „Pierwszą tendencją jest zmęczenie obecnym miejscem pracy i chęć zmiany środowiska, podkreślona dodatkowo przez nowe, wymagające warunki na rynku. Drugą – gotowość do nabywania nowych umiejętności w obliczu zmian kompetencji, których poszukują pracodawcy. Trzecią – zmęczenie i stres związane z nowymi okolicznościami i chęć znalezienia bardziej zbalansowanej pracy. Te tendencje będą miały znaczący wpływ na zachowania kandydatów i pracowników także w przyszłym roku” – podkreśla.

Czytaj też: Kandydaci szukają stabilizacji i bezpieczeństwa, mniej ważne benefity. Badanie Pracuj.pl

O badaniu:

Badanie „Święta w pracy” zostało przeprowadzone w dniach 4-10 grudnia 2020 roku na grupie 882 użytkowników portalu Pracuj.pl. Pomiaru dokonano metodą CAWI, czyli profesjonalnego formularza internetowego. Celem badania było sprawdzenie postaw użytkowników związanych z okresem przedświątecznym, firmowymi zwyczajami, a także osobistymi planami noworocznymi związanymi z pracą.

(kd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj