We wrześniu 2018 roku rozpoczęła się kampania społeczna „Potrafię się zatrzymać” organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Akcja skierowana jest do rodziców małych dzieci (do szóstego roku życia), którym zdarza się stosować klapsy, ale szukają innych, konstruktywnych metod stawiania dziecku granic, by nauczyć je przestrzegania zasad – wyjaśniają organizatorzy w komunikacie prasowym.
Celem kampanii „Potrafię się zatrzymać” jest wsparcie rodziców w radzeniu sobie z własnymi emocjami w trudnych sytuacjach wychowawczych.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przez Kantar Millward Brown, niemal połowa dorosłych Polaków (48 proc.) sądzi, że można uderzyć dziecko za karę. 28 proc. przyznaje, że zdarzyło im się stosować kary cielesne, przede wszystkim klapsy i bicie ręką. Większość nie uważa, że klaps jest skuteczną metodą wychowawczą, ale przyznają, że nie wiedzą, co mogą zrobić zamiast.
Podstawowym elementem kampanii jest animacja pokazująca mamę, której zdarzyło się dać klapsa dziecku, jednak – jak wielu rodziców – ma z tego powodu wyrzuty sumienia.
Główną platformą kampanii jest strona internetowa rodzice.fdds.pl, gdzie zainteresowani znajdą przygotowane poradniki, tłumaczące m.in. konsekwencje stosowania kar fizycznych, sposoby radzenia sobie ze złością oraz alternatywne metody wychowawcze.
Ambasadorką kampanii została Karolina Gruszka, która użyczyła głosu projektowi oraz w osobnym filmie zachęca do wsparcia akcji.
Akcji towarzyszy kampania medialna w prasie, radiu i telewizji. Przygotowano także spot przeznaczony do wyświetlenia w komunikacji miejskiej i zaplanowano działania w internecie. (bm)