Już po raz trzeci Zakopane stanie się areną inspirujących spotkań, żywych dyskusji i strategicznych rozmów o przyszłości polskiego sportu. W dniach 6-7 maja 2025 roku odbędzie się tam Europejski Kongres Sportu i Turystyki. PRoto.pl zostało patronem medialnym konferencji.
Już niebawem Hotel Nosalowy Dwór Resort & Spa zamieni się w centrum wymiany doświadczeń i pomysłów, goszcząc najważniejsze postacie świata sportu, turystyki i administracji publicznej. Europejski Kongres Sportu i Turystyki to wydarzenie, które łączy mistrzów aren sportowych z liderami opinii, trenerów z naukowcami, działaczy z przedstawicielami rządu. Eksperci z różnych dziedzin, liderzy opinii, przedstawiciele administracji państwowej i pasjonaci razem będą rozmawiać o szansach, zagrożeniach i kierunkach rozwoju polskiego sportu.
Tegoroczna edycja organizowana jest wspólnie przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu „Ars Athletica” oraz Województwo Małopolskie.
Na uczestników wydarzenia czeka w tym roku ponad 30 paneli dyskusyjnych podzielonych na pięć tematycznych bloków.
Jakie tematy poruszą prelegenci?
Najbardziej wybiegającym w przyszłość segmentem wydarzenia będą bez wątpienia „Igrzyska w Polsce” – wyjątkowa okazja, by wspólnie z zaproszonymi ekspertami przyjrzeć się realnym szansom naszego kraju na organizację największego sportowego święta świata. Uczestnicy panelu wezmą pod lupę nie tylko kwestie infrastruktury i promocji, ale też długofalowe korzyści dla polskiego sportu i gospodarki.
Z kolei blok „Wielkie wyzwania polskiego i europejskiego sportu” rzuci światło na kluczowe pytania: Jakie zmiany szykują się w przepisach? Jak technologie kształtują nowe oblicze sportu? I wreszcie – czy sport pozostanie tak popularny, jak dziś?
O popularyzacji sportu będą mówić także specjaliści uczestniczący w panelach w ramach segmentu „Biznes i marketing w sporcie”. Reklama, komunikacja, a wreszcie finanse – czyli dyskusje o sferach jakże związanych ze sportem. Z kolei blok „Społeczne znaczenie sportu i rozwój kultury fizycznej” skupi się na wyzwaniach, jakie stoją przed młodym pokoleniem oraz na tym, jak mądrze wspierać aktywność fizyczną w różnych grupach społecznych. Segment „Turystyka, która buduje” będzie poświęcony dyskusjom na temat potencjału Polski w przyciąganiu turystów z różnych stron świata.
Silnym i niezwykle aktualnym punktem programu będzie panel zatytułowany „Sukces sportowy czy parytety, czyli jak wspierać kobiecy sport” poświęcony wyzwaniom, z jakimi mierzą się dziś polskie zawodniczki, trenerki oraz kobiety zarządzające związkami, klubami i instytucjami sportowymi. Jakie bariery wciąż utrudniają im rozwój? Co hamuje ich potencjał – zarówno na boisku, macie czy bieżni, jak i w strukturach organizacyjnych sportu? Czy kobiecy sport w Polsce rzeczywiście się rozwija, czy to tylko dobrze brzmiące slogany? Jak zbudować system, który realnie wspiera, a nie ogranicza? W dyskusji wezmą udział kobiety, które znają sport od podszewki i mają wpływ na jego kierunek: Renata Knapik-Miazga, brązowa medalistka igrzysk w Paryżu w drużynie szpadzistek, Monika Pyrek-Rokita, wiceprezeska Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, oraz Aleksandra Jagieło, była reprezentantka Polski w siatkówce i przewodnicząca Komisji Siatkówki Kobiecej w Polskim Związku Piłki Siatkowej.
Ważnym akcentem będzie również panel poświęcony turystyce przyjazdowej. Dyskusja o nowych rynkach, takich jak Bliski i Daleki Wschód, zgromadzi osoby od lat zajmujące się promocją Małopolski za granicą. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Strutyński, prezes Kraków Airport, Radosław Kociumbas z Krakowskiej Izby Turystyki oraz Wiktor Wróbel, prezes spółki Nosalowy Dwór. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. wykorzystania potencjału EXPO 2025 w Osace, promocji regionów i nowoczesnych form współpracy międzynarodowej.
Nie zabraknie też tematów związanych z wyzwaniami klimatycznymi. W panelu poświęconym przyszłości sportów zimowych zostaną podjęte zagadnienia skracających się sezonów, rosnących kosztów i potrzeby dostosowania infrastruktury do zmieniającej się rzeczywistości. Głos zabiorą m.in. Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, były reprezentant Polski w hokeju Marek Batkiewicz, poseł na Sejm RP i były prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Apoloniusz Tajner oraz Weronika Nowakowska, wicemistrzyni świata i Europy w biathlonie oraz trzykrotna olimpijka.
„Nie ulega wątpliwości, że Zakopane ponownie stanie się miejscem inspirujących spotkań, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Dotychczasowe dwie edycje Kongresu pokazały, że nie brakuje tu merytorycznych i inspirujących rozmów na najwyższym poziomie. Żywa dyskusja o polskim sporcie, momentami pełna emocji, świadczy o tym, jak istotne są poruszane tematy. To budujące, ponieważ tylko otwarta i dynamiczna wymiana poglądów może prowadzić do wartościowych wniosków, innowacyjnych pomysłów i konkretnych działań” – zaznacza Bartłomiej Druziński, prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sportu „Ars Athletica”.
Szczegółowe informacje na temat III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki są dostępne na stronie internetowej, gdzie można zarejestrować się na nadchodzące wydarzenie.
PRoto.pl jest patronem medialnym konferencji.