Fundacja Emanio Arcus uruchamia Radio Bezpieczna Podróż. Ma być to rozgłośnia skierowana do osób wykluczonych. W grudniu 2019 roku otrzymała koncesję na nadawanie w siedmu miastach: Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Poznaniu, Częstochowie i Toruniu. Docelowo będzie starała się o 32 polskie lokalizacje.
Radio jest emitowane już w internecie, a niedawne koncesje umożliwiły nadawanie w wymienionych miastach na multipleksach DAB+. Rozgłośnią opiekuje się Polski Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale nie będzie jej utrzymywał. Środki mają pochodzić od samorządów miejscowości, w których rozgłośnia będzie działała, a także z datków firm i osób prywatnych.
Studia będą uruchamiane etapowo – pierwsze z nich otwarte zostanie w Warszawie na przełomie stycznia i lutego 2020 roku.
Rozgłośnia Bezpieczna Podróż skierowana ma być do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, co może podwodować wszelkiego rodzaju wykluczenie. Chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, po ciężkich doświadczeniach związanych z wypadkami drogowymi, ludzi uzależnionych, a także tych, którzy nie mogą odnaleźć się w społeczeństwie.
Radio będzie nadawane na skalę ogólnopolską i lokalną. W pierwszej z nich nadawane będą audycje uniwersalne, np. o problemach osób niepełnosprawnych, natomiast druga stanie się platformą, dzięki której miejscowe społeczności będą mogły się integrować, pomagać sobie wzajemnie, inicjować wspólne działania. W ramówce przewidywane są cztery godziny audycji lokalnych każdego dnia, a co dwie godziny przedstawiane mają być serwisy informacyjne.
Prezes Fundacji Emanio Arcus tłumaczy, że działania rozgłośni będą prowadzone równocześnie przez media społecznościowe oraz portal, w którym oprócz bieżącego programu dostępne będą wszystkie audycje w formie podcastów.
Stanowisko prezesa radia obejmuje Tomasz Parol – specjalista w zakresie prawa gospodarczego, transportowego, administracyjnego i wykroczeń, dziennikarz, a także twórca nowoczesnych projektów medialnych, natomiast redaktorem naczelnym rozgłośni jest dziennikarz i reżyser filmowy Paweł Sieger.
We wszystkich lokalnych studiach ma być zatrudnionych ponad 100 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. (kd)