poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościRanking najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce: rok Rzeczpospolitej

Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce: rok Rzeczpospolitej

Raport Instytutu Monitorowania Mediów „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” podaje: od roku pierwsze miejsce zestawienia należy do Rzeczpospolitej, za nią plasuje się Gazeta Wyborcza.

W sierpniu nie zmieniły się pozycje na dwóch pierwszych miejscach stawki. Tak jak w każdym kolejnym miesiącu, począwszy od września 2009 roku, pierwsze miejsce zajmuje Rzeczpospolita (1125). Druga pozycja należy do Gazety Wyborczej (808), która znacznie poprawiła swój wynik w stosunku do lipca (663).

Trzecie miejsce w sierpniu należało do Dziennika Gazety Prawnej, a czwarte do stacji TVN24.

Media powoływały się na Rzeczpospolitą głównie w dwóch kontekstach: polityki polskiej oraz sondaży i rankingów. Bardzo dużą popularnością cieszył się doroczny Ranking Samorządów. W powołaniach na Gazetę Wyborczą, podobnie jak w poprzednim miesiącu, dominowała tematyka sporu o krzyż spod Pałacu Prezydenckiego.

Na Dziennik Gazeta Prawna najczęściej powoływano się w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem.
W sierpniowym raporcie trzy niespodzianki:

Regionalne Radio Podlasie, dotąd nieistniejące praktycznie w zestawieniu, wskoczyło nie tylko na czoło najczęściej przywoływanych rozgłośni regionalnych, ale pojawiło się w głównym rankingu stacji radiowych. Wszystko za sprawą wypowiedzi Zbigniewa Girzyńskiego (PiS) udzielonej na antenie tego radia. Girzyński stwierdził, że wyobraża sobie Zbigniewa Ziobro jako prezesa PiS. Oświadczenie było potem komentowane w mediach przez samego Zbigniewa Ziobro.

Po roku Radio ZET znika z TOP15 najbardziej opiniotwórczych mediów. Co więcej – zabrakło go też na liście najczęściej cytowanych stacji radiowych.

Sportowefakty.pl są najczęściej cytowanym portalem internetowym. Widać systematyczną drogę na szczyt: w czerwcu portal znalazł się na trzecim miejscu, w lipcu awansował na drugą pozycję, w sierpniu przejął prowadzenie.

W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazły się w sumie dwie stacje telewizyjne – TVN24 i TVN oraz dwie stacje radioweRMF FM i TOK FM.

W rankingach szczegółowych sierpień jest kolejnym miesiącem zwycięstw: TVN24 (292) w zestawieniu stacji telewizyjnych oraz RMF FM (129) wśród rozgłośni radiowych.

Najczęściej komentowanym tematem w sierpniu była polityka polska. Na jej tle przewijały się informacje w kontekście sporu o krzyż pod Pałacem Prezydenckim oraz nowe wątki śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.

Cały raport dostępny jest tu.

Badanie przeprowadzono na podstawie 5604 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 31 sierpnia 2010 r. (kk)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj