Te trzy czynniki wciąż utrudniają uzyskanie pozycji lidera – wynika z raportu agencji Ketchum „Leadership Communication Monitor”.
W najnowszej edycji raportu autorzy poświęcili uwagę podejściu do różnorodności w branży biznesowej, politycznej, komunikacyjnej i NGO.
Respondenci zgodnie przyznają, że bariery stojące na przeszkodzie w ubieganiu się o przywództwo czy wysokie stanowisko od lat się nie zmieniają. Wyjątkiem są tu przekonania religijne, które w coraz mniejszym stopniu traktowane są jako przeszkoda.
Jak zaznaczył partner Ketchum Rod Cartwright: „Od pięciu lat raport pokazuje niski poziom zaufania do osób reprezentujących różnorodności. Tegoroczne wyniki pokazują jednoznacznie, że biznesmeni mają ogromną szansę na poprawę poziomu tej ufności i przełamania wielu barier różnorodności, które nadal istnieją”.
Pomimo postępu społecznego w ostatniej dekadzie, żaden z krajów biorących udział w badaniu nie wierzy w równość we wszystkich obszarach. Szczególnie dużo o nierówności szans liderów w swoich państwach mówią ankietowani z Brazylii, Japonii i Hiszpanii.
Badanie sugeruje plan pięciu kroków dla przywrócenia zaufania do liderów. Jednym z nich będzie większe zwrócenie uwagi na cechy osobowości światowych liderów. Kolejna rzecz to skierowanie się na „bardziej kobiecych” atrybutach. (mw)