„W przypadku kampanii komunikacyjnych produktów działania PR powinny służyć budowaniu w odbiorcach potrzeby. Z kolei zadaniem reklamy jest jego promocja poprzez odwołanie się do uświadamianej (żeby nie powiedzieć kreowanej) przez PR potrzeby” – tak o współpracy PR i reklamy w kampaniach produktowych pisze na łamach Marketingu w Praktyce Agata Zeman, senior account manager w agencji Twenty Four Seven PR.
Zdaniem autorki, siła działań PR polega na tym, że w przeciwieństwie do reklamy budują one wiarygodność marki i przekazują rzetelne informacje o niej. Pozyskanie zewnętrznych ambasadorów i liderów opinii czy innego rodzaju dowody, że produkt działa, pozwala trwale „zanurzyć konsumenta w brandzie”. Warto również pamiętać o komunikacji z mediami czy blogerami, która powinna być jak najbardziej zindywidualizowana – duże eventowe konferencje prasowe przestają być efektywne.
Jak pisze Zeman, praktycznie każde działanie PR – w mediach czy w internecie – można przeanalizować pod kątem efektywności, zarówno ilościowej, jak i jakościowej. Aby wyniki były satysfakcjonujące, kampania musi być zintegrowana, przemawiać do konsumenta wszystkimi możliwymi kanałami. Pomimo faktu, że reklama nie jest wiarygodnym źródłem informacji, wcale nie należy z niej rezygnować, ale poprzez działania PR zamienić chwilowe emocje w klucz do sukcesu, czyli zaangażowanie. (iw)