poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościRosyjska propaganda w grach wideo. Gracze toczą wojnę informacyjną

Rosyjska propaganda w grach wideo. Gracze toczą wojnę informacyjną

W Minecrafcie, grze należącej do Microsoftu, rosyjscy gracze odtworzyli bitwę o miasto Sołedar, które zostało zdobyte przez siły rosyjskie w styczniu 2023 roku. To nie jedyny tytuł, wykorzystywany w celach propagandowych – podaje nytimes.com.

Na kanale rosyjskiej wersji World of Tanks, wieloosobowej gry wojennej, upamiętniono 78. rocznicę pokonania nazistowskich Niemiec, odtwarzając paradę czołgów Związku Radzieckiego w 1945 roku. Oprócz tego, na platformie Roblox, rosyjski użytkownik stworzył w czerwcu armię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby uczcić święto narodowe – informuje źródło.

Jak czytamy, gry i strony dyskusyjne, takie jak Discord i Steam, stają się nośnikami rosyjskiej propagandy, którą Kreml wykorzystał, aby usprawiedliwić wojnę na Ukrainie. Treści trafiają do nowych, głównie młodszych odbiorców.

Według źródła, Microsoft wydał oświadczenie, że firma przegląda treści, które naruszają jej standardy społeczności, lecz umniejszył skalę tego problemu. „Prawdę mówiąc, nie jest to najważniejsza rzecz, o którą powinniśmy się martwić” – miał powiedzieć Brad Smith, prezes koncernu, na konferencji w Waszyngtonie zorganizowanej przez Semafor.

Clint Watts, szef zespołu analizy zagrożeń Microsoftu, miał z kolei przekazać badaczom z New York University’s Stern School of Business, że rosyjskie siły (znane pod nazwą Grupa Wagnera) promowały „złośliwe narracje” na Discordzie i Steamie, aby wspierać poglądy Kremla. Organizacja miała też zachęcać do wstąpienia do wojska, gdy rosyjskie wojska odnotowywały straty bojowe – czytamy.

„Propaganda ma głównie na celu sprawienie, by Wagner i rosyjskie wojsko wyglądały fajnie i groźnie” – źródło przytacza słowa Wattsa skierowane do badaczy, którzy zajmują się ekstremizmem w grach wideo.

Jak czytamy, chociaż niektóre materiały odzwierciedlają poglądy zwykłych Rosjan, inne przykłady wskazują na zaangażowanie rządu. Źródło zauważa, że wykorzystanie przez Kreml gier wideo pokazuje, jak wytrwale rząd Putina stara się wzmocnić swoje cele polityczne z wykorzystaniem zachodnich mediów społecznościowych, mimo izolacji gospodarczej. (af)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj