23 marca 2021 roku Fundacja Zaginieni ruszyła z kampanią „Nie wracam sam, nie wracam sama”. Jak tłumaczą organizatorzy, samotne powroty do domu są częstą przyczyną zaginięć i „realnym zagrożeniem”. Dodatkowo dowiadujemy się, że stosowanie możliwych form zabezpieczeń, jak m.in. wracanie w zaufanym towarzystwie to „przejaw wyobraźni i trzeźwego patrzenia” na potencjalne niebezpieczeństwo.
Czytamy, że „każdy z nas od czasu do czasu lubi gdzieś wyjść” i jest to całkowicie naturalne. Inicjatorzy zadają jednak pytanie, czy tym „naturalnym odruchom” towarzyszy myśl o tym, jakie zagrożenia wiążą się z powrotem, szczególnie tym po zmroku, i co należy zrobić, by wrócić bezpiecznie.
W ramach akcji powstał spot, a organizatorzy przekazują również dziesięć zasad bezpieczeństwa, „których stosowanie, choć nie zniweluje zagrożenia do zera, ograniczy je do minimum”. Podpowiedziami dotyczącymi bezpieczeństwa w drodze do domu są m.in. naładowana bateria w telefonie czy przemyślenie alternatywy „na wypadek, gdyby »plan A« nie wypalił”. Autorzy tłumaczą też, by zawsze, kiedy jest taka możliwość, wracać w towarzystwie osób, które darzymy zaufaniem. Dodatkowo apelują, że „#Niewracamsam #Niewracamsama nie oznacza »wracam z kimś obcym«”.
Źródło: youtube.com/Fundacja Zaginieni
Czytamy również, że należy pamiętać o tym, że to, że nigdy nie spotkała nas żadna niebezpieczna sytuacja, nie oznacza, że zagrożenia nas nie dotyczą, a także, że nasze intencje mogą być odmienne od intencji innych osób.
W ramach kampanii inicjatorzy planują prowadzić m.in. kursy samoobrony dla kobiet. Dodatkowo można nagrać krótki filmik, by pokazać, że nie wraca się samemu, i oznaczyć Fundację Zaginieni. Organizatorzy zachęcają też do zapraszania do udziału swoich bliskich w trosce o ich bezpieczeństwo. (kd)