Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad nowelizacją ustawy o symbolach państwowych RP. W wykazie prac legislacyjnych rządu znajduje się opis projektu – zmiany mają dotyczyć orła, flagi, a także hymnu – informuje rp.pl, potwierdzając też swoje wcześniejsze doniesienia, o których również pisało PRoto.pl.
Odświeżony wizerunek orła ma powstać w kilku cyfrowych wersjach przy zastosowaniu grafiki wektorowej, dzięki której będzie można łatwo z nich skorzystać w dowolnej wielkości. Dodatkowo, pojawią się też jednobarwne i dwubarwne warianty godła. Co więcej, w koronie orła znajdą się „prześwity, których brak heraldycy uznają za błąd rysunkowy” – podaje źródło.
Chorągiew Rzeczypospolitej ma stać się oficjalnym symbolem prezydenta, który byłby używany już nie tylko podczas uroczystości wojskowych. Ma ona kształt prostokątnego, czerwonego płatu, na którym znajduje się wizerunek orła w obramowaniu wężyka generalskiego – czytamy.
Z uwagi na apele ekspertów rząd planuje również zmianę liczbowych współrzędnych barw narodowych, ponieważ obecne kolory podane są w problematycznej dla grafików tzw. przestrzeni barw CIELUV, przez co powstaje wiele flag w różnych odcieniach – czytamy dalej. „Kolor obecnie wskazany w załączniku ustalano pod kątem nadruku na banderze wełnianej. Zabrakło współrzędnych dla innych materiałów” – dodaje w rozmowie ze źródłem Andrzej Ludwik Włoszczyński, projektant specjalizujący się w symbolach narodowych. Nowy załącznik do ustawy będzie zawierał „wzorzec barw przystosowany do obowiązujących standardów graficznych”. Zmianom kolorystycznym zostanie poddany także herb państwowy – informuje portal.
Modyfikacje w hymnie prawdopodobnie mają dotyczyć nowych partytur oraz nagrań „Mazurka Dąbrowskiego”, ponieważ obecnie w ustawie znajdują się tylko „zapisy na głos, fortepian czy głos z fortepianem” – pisze rp.pl.
Źródło cytuje wypowiedź Anny Bocian, rzecznik resortu: „MKiDN nie planuje rewolucyjnych zmian. Ustawa ma ułatwić obywatelom poprawne korzystanie z polskich symboli państwowych, a jednocześnie sprecyzuje zakres ich ochrony”. (ak)