Powołanie instytucji rzecznika sądów oraz opracowanie zbioru praktycznych informacji dla dziennikarzy mają poprawić wizerunek sądów – czytamy w Rzeczpospolitej.
W maju ma być gotowy zbiór informacji dla dziennikarzy, którzy przygotowują swoje teksty w sądach i chcą uzupełnić wiedzę z zakresu prawa. Opracował go Zespół ds. Standardów Komunikacji w Sądach. Jak czytamy, znajdą się tam m.in. informacje o konsekwencjach wyłączenia jawności rozprawy, o tym, jak traktować prawo do ochrony wizerunku oskarżonych, kiedy dziennikarz może uzyskać dostęp do akt, czy i w jakiej sytuacji sędzia może odmówić udzielenia informacji, a w jakiej nie. Jak wyjaśnia Adam Niedzielski, dyrektor Departamentu Strategii w MS, sądom zależy na dobrej współpracy z dziennikarzami, a ten poradnik ma podnieść jej jakość.
W planach jest także stworzenie instytucji rzecznika sądów, bo – jak tłumaczy Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu – potrzebna jest osoba, która będzie profesjonalnie reprezentować całe środowisko. Zdaniem Ewy Barnaszewskiej trzeba merytorycznie i rzetelnie przedstawić obraz sądownictwa na zewnątrz. Roman Hauser, przewodniczący KRS także popiera nową instytucję. Jak twierdzi, są sprawy, w których trzeba reagować szybko, więc rzecznik powinien komentować wydarzenia na bieżąco.
Józefowicz jest zdania, że rzecznika należy usytuować między Ministerstwem Sprawiedliwości a KRS, Barnaszewska uważa z kolei, że powinien działać przy KRS (mb)