Rzeczpospolita awansowała w grudniu na pierwsze miejsce rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów przeprowadzonego przez Instytut Monitorowania Mediów. Powoływano się na nią 1275 razy. Na drugie miejsce spadła Gazeta Wyborcza z 1183 powołaniami. Na trzeciej pozycji pozostaje Życie Warszawy (626). Natomiast na czwartej lokacie nastąpiła ponowna zmiana – w grudniu zajmuje ją Fakt ze 189 materiałami.
Gazety prawno-biznesowe – Puls Biznesu i Gazeta Prawna – uplasowały się ex equo na szóstej pozycji. Ze ścisłej czołówki wypadło często cytowane w listopadzie Radio Maryja, natomiast do pierwszej dziesiątki zakwalifikował się Nowy Dzień. Według analizy Instytutu Monitorowania Mediów najchętniej przywoływanym tygodnikiem był w grudniu Newsweek. W rankingu mediów najczęściej cytowanych poza przeglądami prasy również zwyciężyła Rzeczpospolita.
W rankingu najczęściej cytowanych rozgłośni radiowych liderem pozostaje Radio ZET, na drugim miejscu znalazł się PR 3 PR. Wśród najczęściej przywoływanych stacji telewizyjnych nastąpiła zmiana na szczycie – pierwsze miejsce zajął TVN, a drugie – TVN24.
Onet.pl niezmiennie prowadzi w zestawieniu stron internetowych, wyprzedzając portal Interia.pl. Wśród nowych tematów powołań pojawiłay się: sprawa więzień CIA w Polsce, związków Janusza Kurtyki z lustracją Andrzeja Przewoźnika, procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i decyzji Aleksandra Kwaśniewskiego o ułaskawieniach. Najczęstszym tematem powołań były tradycyjnie wzmianki w przeglądach prasy oraz polityka polska.
W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 500 tytułów prasowych, 8 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 9 rozgłośni radiowych. Cały raport jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów