piątek, 27 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościSejm nie zdążył z nowelizacją prawa prasowego

Sejm nie zdążył z nowelizacją prawa prasowego

Parlament do dzisiaj nie wprowadził zmian w prawie prasowym. Tymczasem, jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, 14 czerwca dotychczasowe przepisy dotyczące instytucji odpowiedzi i sprostowania prasowego tracą swoją moc.

Dotychczas redaktor naczelny, na wniosek osoby zainteresowanej, zobowiązany był do opublikowania „rzeczowego i odnoszącego się do faktów” sprostowania lub odpowiedzi „na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym”. W przeciwnym razie groziła mu kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2010 roku, przepisy precyzyjnie nie określały, czym jest sprostowanie, a czym odpowiedź. Wyboru musiał dokonywać redaktor naczelny, co stawiało go w sytuacji, która „nie jest dla niego przewidywalna”. W ocenie TK taki stan rzeczy jest niekonstytucyjny, w związku z czym Trybunał orzekł o utracie mocy zakwestionowanych przepisów 14 czerwca.

Do tego czasu nie uchwalono nowych przepisów. Senacki projekt nowelizacji prawa prasowego jest obecnie rozpatrywany przez Sejm. Zakłada on zniesienie instytucji odpowiedzi i pozostawienie odnoszącego się do faktów sprostowania, jako jedynej formy odpowiedzi na publikacje w prasie.  Swoje projekty przedstawiło także Ministerstwo Kultury oraz PSL. Ten drugi ma być rozpatrywany na posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 26-28 czerwca. (ks)

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj