niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościSejm znowelizował nowelizację ustawy o IPN. Jak zareagowała zagranica

Sejm znowelizował nowelizację ustawy o IPN. Jak zareagowała zagranica

Jak podaje tvn24.pl, w środę 27 czerwca 2018 roku w programie obrad specjalnego posiedzenia Sejmu – podczas którego planowano zająć się przepisami mającymi ułatwić walkę z pożarami śmieci w Polsce – pojawił się nagle punkt, w ramach którego posłowie mieli zająć się nowelizacją budzącej kontrowersje ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zmiany zakładały usunięcie fragmentów, na podstawie których Polska mogła zagrozić karami grzywny i więzienia tym osobom, które przypisywały narodowi i państwu polskiemu odpowiedzialność m.in. za zbrodnie III Rzeszy – czytamy.

Nowelizacja ustawy w kilka godzin przeszła przez Sejm i Senat, a także trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał ją zdalnie, za pomocą podpisu elektronicznego.

Do mediów trafiło też wspólne oświadczenie premiera Polski Mateusza Morawieckiego oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu. „Odrzucamy wszelkie działania mające na celu przypisanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i związanych z nimi kolaborantów różnych narodowości” – stwierdzają politycy w jednym z sześciu punktów oświadczenia.

Czytaj więcej:
„Rację trzeba umieć sprzedać”. Eksperci o konflikcie Polski i Izraela

Tvn24.pl przywołuje reakcje strony izraelskiej. Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w wystąpieniu, że „osiągnięto kompromis zadowalający obie strony”. Opowiadał też o „satysfakcji” z decyzji Polski o znowelizowaniu ustawy.

Izraelski dziennik Haaretz, jak podaje źródło, pisze o zaangażowaniu premiera Netanjahu w uregulowanie problemu. Konsultacje w tej sprawie miały trwać od wielu miesięcy – specjalne grupy robocze zostały powołane zaraz po tym, jak różne środowiska rozpoczęły krytykę przepisów o IPN. Haaretz zwraca też uwagę na wystąpienia premiera Morawieckiego, zauważając, że strona polska zrezygnowała z wytaczania procesów karnych na rzecz pozwów cywilnych – czytamy.

Źródło przywołuje też opinię The Times of Israel, według którego zakończył się trwający ponad pięć miesięcy kryzys polsko-izraelski.

Amerykański The New York Times z kolei ocenił, że najnowsza nowelizacja ustawy o IPN ma na celu „naprawienie dyplomatycznych szkód”, które wyrządziły wcześniejsze zmiany prawne – podaje tvn24.pl. Dziennik przypomniał też o oburzeniu strony izraelskiej i krytyce Stanów Zjednoczonych oraz innych sojuszników Polski.

Dziennikarze The Washington Post napisali tymczasem, że Prawo i Sprawiedliwość nowelizacją nowelizacji uprawia „polityczny hazard” – podaje źródło. Amerykański dziennik zauważa, że zmiany prawne mają uspokoić strategicznych sojuszników, jednak partia rządząca Polską będzie musiała też zadbać o ograniczenie politycznych konsekwencji wśród swoich skrajnie prawicowych zwolenników – czytamy. (mp)

Zdjęcie główne: Krystian Maj / KPRM

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj