Amerykański dziennik pisze m.in. o upolitycznieniu Telewizji Polskiej, zwolnieniach pracowników i spadku oglądalności – podaje newsweek.pl.
„Zwolnienia są dowodem na to, jak szybko i stanowczo lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, faktyczny zwierzchnik rządu, przejął kontrolę nad publicznymi nadawcami i postawił na przekaz, który jego krytycy nazywają konserwatywno-nacjonalistycznym, co zresztą pasuje do wizerunku, jaki Kaczyński i jego stronnicy mają na arenie międzynarodowej” – cytuje New York Timesa Newsweek.
Jak informuje polskie źródło, według NYT TVP wspiera obecną władzę, która chce za pośrednictwem programów informacyjnych i publicystycznych zaszczepić w Polakach patriotyzm i chęć zachowania porządku. Dla poparcia tej opinii amerykański dziennik zaznacza, że w Telewizji Polskiej mało mówiło się np. o zabójstwie Jo Cox, proeuropejskiej posłanki do Izby Gmin czy 25-leciu „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Dużo więcej czasu antenowego przeznaczono natomiast na przedstawienie interwencji CBA we wszystkich urzędach marszałkowskich w Polsce – czytamy.
Według NYT, strategia TVP ma być wynikiem współpracy PiS-u z Radiem Maryja i klubami Gazety Polskiej.
Amerykański dziennik podjął również temat masowych zwolnień z TVP. Ich powodem miałoby być niezgadzanie się poszczególnych osób z koncepcją mediów narodowych, które przedstawiają stanowisko rządu, Jak czytamy w newsweek.pl, powiedział o tym na łamach NYT Piotr Maślak, dziennikarz, który jako pierwszy został zwolniony z Telewizji Polskiej w wyniku wprowadzania „dobrej zmiany”.
163 – to według NYT minimalna liczba osób, które nie zgadzały się z nową koncepcją TVP i jednocześnie tych, które już w niej nie pracują. Zostały zwolnione bądź same odeszły od momentu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Ci ludzie „nie chcieli brać udziału w politycznej pacyfikacji mediów” – pisze amerykański dziennik, powołując się na opinię Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
Newsweek podaje również, że NYT pisze o obawach związanych z „zagrożeniem dla wolności wypowiedzi i odmienności poglądów” w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej wśród dziennikarzy i osób broniących praw człowieka.
„W kwietniu państwowy nadawca TVP1 – przez lata najbardziej popularny kanał w kraju – po raz pierwszy w rankingach oglądalności spadł na trzecie miejsce, za plecy dwóch komercyjnych stacji – Polsatu i TVN-u” – informuje NYT. Jak podaje newsweek.pl, amerykański dziennik podkreślił spory spadek udziałów TVP w rynku. Wyniósł on 20 proc., podczas gdy Polsat stracił ich 6,3 proc., a TVN – 3,4 proc. Czytamy również, że niższą oglądalność zanotowały „Wiadomości”. „Straciły 750 tys. widzów i obecnie są oglądane przez mniej niż 3 mln widzów. To najgorszy wynik w historii programu” – podaje NYT.
Newsweek.pl pisze także o tym, że NYT zwrócił uwagę na niezgadzanie się Jacka Kurskiego, prezesa TVP, z wynikami oglądalności podanymi przez zagraniczną firmę Nielsen Audience. Amerykański dziennik zaznaczył również, że o podjętym przez niego temacie upolitycznienia TVP mówi się na świecie coraz więcej – podaje Newsweek. (ak)