Norweska Organizacja na rzecz Azylantów chce przeciwdziałać negatywnym stereotypom dotyczącym uchodźców. W tym celu powstała kampania, której częścią jest program „So You Think You Can Stay” – czytamy w serwisie wiadomosci.wp.pl.
Program ma formę „reality show”, w którym jury zadaje uczestnikom pytania, a ci starają się przekonać do siebie komisję. Norweska Organizacja na rzecz Azylantów chce w ten sposób pokazać, że osoby, które starają się o azyl polityczny, mają ku temu poważne powody, a uciekając do Skandynawii ratują własne życie. W programie pojawiają się ci imigranci, którym odmówiono prawa do azylu. Na stronie programu, soyouthinkyoucanstay.com, można zapoznać się także z innymi bohaterami. Jak wynika z informacji na stronie, historie bohaterów są oparte na faktach.
W sieci pojawiło się wideo promujące kampanię, w którym pojawia się 27-letni Amir Najjer z Gazy. Został on oskarżony o współpracę z Izraelem, przez kilka miesięcy go torturowano, mimo to, jego wniosek o azyl w Norwegii został rozpatrzony negatywnie. Przywołując ten przykład, organizacja chce pokazać, że odmowna decyzja w sprawie azylu jest w wielu przypadkach błędna – czytamy.
[[{“fid”:”17904″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”},”type”:”media”,”attributes”:{“class”:”media-element file-default”}}]]
Jak czytamy, przedstawiciele organizacji są zdania, że do kreowania negatywnego wizerunku uchodźców w wielu krajach przyczyniają się media. „Nie jest wykluczone, że program faktycznie trafi na antenę” – czytamy dalej.
Serwis przypomina też dane z raportu agencji ochrony granic Frontem, z których wynika, że w 2015 roku do Europy przybyło około miliona imigrantów. „W Polsce, jeśli oczywiście zamierzamy doprowadzić do względnej asymilacji uchodźców z Polakami, należy podjąć bardzo mądre, systematyczne i konsekwentne działania komunikacyjne” – podkreśla z kolei Piotr Żołądkowski w artykule „Uchodźcy w oczach opinii publicznej. Rola dla PR”.
Fot. Uczestnicy programu/źródło: soyouthinkyoucanstay.com
(mb)