czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościTomasz Lis wściekły na Wikipedię za wpis o ojcu

Tomasz Lis wściekły na Wikipedię za wpis o ojcu

Tomasz Lis zagroził Wikipedii pozwem za zamieszczenie sprzecznych informacji dotyczących jego ojca. Wpis usunięto już z internetowej encyklopedii, jednak nie ze względu na obawę przed sądem, a na „wątpliwej jakości źródło”. Wikipedia jako społeczność nie jest bowiem redakcją i trudno ją pozwać  – przypominają wikipedyści.

Dziennikarz „istnieje” w Wikipedii od 11 lutego 2004 roku i do tej pory notatkę o nim edytowano kilkanaście razy. Kontrowersyjny wpis o rodzinie dodano już 2 lipca 2015, jednak z treścią tej części biogramu dziennikarz zapoznał się dopiero poniedziałek. Tego samego dnia  na swoim blogu w NaTemat.pl poinformował, że informacje o jego ojcu są nieprawdziwe.

Według wpisu, ojciec Tomasza Lisa był Białorusinem, który zmienił nazwisko i był etatowym pracownikiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz WUSW. „Co z tego jest prawdą? To, że urodziłem się w Zielonej Górze oraz to, że jestem synem Stefana i Wandy. Cała reszta to PIS-owska fałszywka, od wielu miesięcy metodycznie kolportowana na prawicowych forach i we wpisach, na których udzielają się tysiące(to stwierdzenie szefa internetowej kampanii pana Dudy) PIS-owskich internetowych trolli” – ocenił publicysta w natemat.pl. Sprawę podsumował następująco: „Bardzo mi przykro, że Wikipedia stała się forum do nagłaśniania nienawistnych bredni. Ale ja raczej nigdy nie poprzestaję na tym, że jest mi przykro. Chcieliście zabawy? Będzie zabawa”. Dziennikarz zapowiedział „interwencję w Wikipedii” i w przypadku braku reakcji – wytoczenie procesu. Wikipedyści usunęli już kwestionowane przez dziennikarza fragmenty i przy okazji odpowiedzieli na tekst dziennikarza, w którym tłumaczą zasady działania serwisu.  W oświadczeniu przyznają, że irytacja redaktora naczelnego „Newsweeka” jest w pełni zrozumiała.  Jednocześnie zwracają uwagę, że Wikipedia jest encyklopedią, którą każdy może współtworzyć. „Większość osób korzysta z tej możliwości w dobrej wierze – poprawia, rozbudowuje, tworzy i aktualizuje hasła. Czasem jednak – jak w przypadku, o którym mowa – pojawiają się osoby, które działają niezgodnie z duchem Wikipedii i powołanymi przez społeczność zasadami” – tłumaczy Natalia Szafran-Kozakowska na stronie blog.wikipedia.pl.

Natychmiastowe usunięcie fragmentu biogramu Tomasza Lisa nastąpiło nie ze względu na grożbę pozwu sądowego – tłumaczy dalej przedstawicielka Wikipedii. Powodem było naruszenie zasad i wątpliwej jakości źródło. Szafran–Kozakowska informuje także, że Tomasz Lis nie skontaktował się z serwisem, zanim przeszedł do gróźb sądowych. Co zrobić w przypadku zauważenia błędu w Wikipedii? Najprościej jest…zwyczajnie go poprawić.  Jak czytamy bowiem, zgodnie z zasadami obowiązującymi w internetowej encyklopedii każdy czytelnik może być jednocześnie jej redaktorem, edytując hasła lub zgłaszając dostrzeżony błąd.  (mw)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj