poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościSpot McDonald’s Polska promujący kanapkę WieśMac narusza zasady Kodeksu Etyki Reklamy

Spot McDonald’s Polska promujący kanapkę WieśMac narusza zasady Kodeksu Etyki Reklamy

Komisja Etyki Reklamy rozpatrzyła skargi, jakie otrzymała w związku z emisją niedawnej reklamy McDonald’s Polska. KER uznała, że spot promujący kanapkę WieśMac, w którym pojawia się wątek filharmonii i VII Symfonii Szostakowicza, narusza zasady Kodeksu Etyki Reklamy.

Reklamę zatytułowano: „Swojski WieśMac. Przy nim możesz być sobą”. Wideo przedstawia spotkanie młodej pary z rodzicami kobiety w filharmonii. Okazuje się, że rodzice nie są do końca zadowoleni z takiego wyjścia – odbiorca widzi, że bohaterowie spotu „lepiej bawią się” w McDonald’s Polska w czasie spożywania promowanej kanapki.

Źródło: youtube.com/McDonald’s Polska

Dowiadujemy się, że w związku z emisją wideo do KER spłynęło kilka skarg nawiązujących do wykorzystania w reklamie odniesienia do Symfonii „Leningradzkiej” Dymitra Szostakowicza, utworu, który miał wyrazić wsparcie dla ofiar przeprowadzonej przez nazistów blokady Leningradu, gdy mieszkańcy masowo umierali z głodu. Zażalenia dotyczyły także prześmiewczego nastawienia do wysokiej kultury.

Konsumenci zarzucali, że „reklama pogłębia szkodliwe stereotypy dotyczące muzyki klasycznej”, a także „ośmiesza jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, jaką jest Teatr Wielki Opera Narodowa, której wizerunek został użyty w tej reklamie, definiując ją jako miejsce dla nudziarzy”. Dodatkowo zauważali, że spot, przy wykorzystaniu Symfonii „Leningradzkiej”, godzi w „pamięć ofiar tragicznych wydarzeń”, którzy „zimą 1941 roku masowo umierali z głodu”.

Zespół oceniający zażalenia stwierdził, że reklama „nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej i narusza dobre obyczaje”. Dowiadujemy się, że wykorzystanie wspomnianego utworu „w reklamie produktu spożywczego może również naruszać społeczną wrażliwość”. Zdaniem przedstawicieli KER „korzystanie z dzieł kultury wymaga od podmiotu korzystającego zbadania szerszego kontekstu powstania utworu lub dzieła, celem uniknięcia sytuacji, w których odbiorcy mogą poczuć się urażeni”.

Jednocześnie zespół oceniający nie zgodził się z tym, aby spot „w sposób dyskryminujący lub pogardliwy odnosił się do grupy społecznej wielbicieli muzyki poważnej”. Jak stwierdził, „reklama często pozwala na przekazanie jedynie skrótów myślowych i uproszczeń, co jest dopuszczalną praktyką mieszczącą się w standardach Kodeksu Etyki Reklamy”. (kd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj