wtorek, 24 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościŚwiatowy Ranking Wolności Prasy: Polska spada o 29 pozycji

Światowy Ranking Wolności Prasy: Polska spada o 29 pozycji

Reporterzy bez Granic (RSF) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która monitoruje poziom pluralizmu i wolności mediów w 180 państwach. Najnowsza edycja Światowego Rankingu Wolności Prasy odnotowuje obniżenie poziomu wolności mediów we wszystkich częściach świata. Wyniki nie są zadowalające także dla Polski. 47 miejsce (spadek o 29 pozycji) to efekt działań „ultrakonserwatywnego rządu, który przejął kontrolę nad mediami publicznym” – oceniają autorzy zestawienia.  Przed rokiem Polska plasowała się na 18. miejscu.

Organizacja opisała państwa m.in. biorąc pod uwagę ich poszanowanie wolności prasy. W Polsce sytuacja jest satysfakcjonująca, chociaż i tak znajduje się za sąsiadami – Litwą, Łotwą i Estonią.

Do państw, gdzie jest największe zagrożenie naruszenia tej wolności RSF zaliczają m.in. Sudan, Arabię Saudyjską czy Chiny. To także sama końcówka rankingu, kolejno: Syria, Turkmenistan, Korea Północna i Erytrea.

Zauważalne problemy są  na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech, na Bałkanach czy w Ameryce Południowej. Organizacja pisze o „przemocy instytucjonalnej” stosowanej wobec mediów w Wenezueli i Ekwadorze, o bezkarności władz w Kolumbii czy korupcji w Brazylii.

Dobre oceny uzyskały Finlandia, Holandia, Norwegia i Dania. Autorzy podkreślają przy tym, że w czołówce zestawienia Finladia znajduje się już szósty rok z rzędu.

Osobną kategorią jest wskaźnik naruszeń wolności mediów w poszczególnych regionach świata. Wynika z niego, że największą wolnością cieszy się prasa w Europie (19.8). Za nią media w Afryce (36.9), które po raz pierwszy są w lepszej sytuacji niż dziennikarze obu Ameryk (37.1). „W Amerykach wzrasta skala przemocy wobec dziennikarzy” – opisują Reporterzy Bez Granic. Ta uwaga  nie dotyczy jednak Kanady (18. miejsce) i USA (41. miejsce). Dalej Azja (43.8), Europa Wschodnia/Azja Centralna (48.4) i Afryka Północna/Bliski Wschód (50.8). (mw)

Metodologia

Lista państw jest tworzona na podstawie ankiet wypełnianych przez dziennikarzy, naukowców, prawników i obrońców praw człowieka z całego świata. Ankietowani odpowiadają m.in. na pytania dotyczące ataków na dziennikarzy, przypadków autocenzury czy pośrednich nacisków na media.

Pełna treść raportu

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj