Reporterzy bez Granic (RSF) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która monitoruje poziom pluralizmu i wolności mediów w 180 państwach. Najnowsza edycja Światowego Rankingu Wolności Prasy odnotowuje obniżenie poziomu wolności mediów we wszystkich częściach świata. Wyniki nie są zadowalające także dla Polski. 47 miejsce (spadek o 29 pozycji) to efekt działań „ultrakonserwatywnego rządu, który przejął kontrolę nad mediami publicznym” – oceniają autorzy zestawienia. Przed rokiem Polska plasowała się na 18. miejscu.
Organizacja opisała państwa m.in. biorąc pod uwagę ich poszanowanie wolności prasy. W Polsce sytuacja jest satysfakcjonująca, chociaż i tak znajduje się za sąsiadami – Litwą, Łotwą i Estonią.
Do państw, gdzie jest największe zagrożenie naruszenia tej wolności RSF zaliczają m.in. Sudan, Arabię Saudyjską czy Chiny. To także sama końcówka rankingu, kolejno: Syria, Turkmenistan, Korea Północna i Erytrea.
Zauważalne problemy są na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech, na Bałkanach czy w Ameryce Południowej. Organizacja pisze o „przemocy instytucjonalnej” stosowanej wobec mediów w Wenezueli i Ekwadorze, o bezkarności władz w Kolumbii czy korupcji w Brazylii.
Dobre oceny uzyskały Finlandia, Holandia, Norwegia i Dania. Autorzy podkreślają przy tym, że w czołówce zestawienia Finladia znajduje się już szósty rok z rzędu.
Osobną kategorią jest wskaźnik naruszeń wolności mediów w poszczególnych regionach świata. Wynika z niego, że największą wolnością cieszy się prasa w Europie (19.8). Za nią media w Afryce (36.9), które po raz pierwszy są w lepszej sytuacji niż dziennikarze obu Ameryk (37.1). „W Amerykach wzrasta skala przemocy wobec dziennikarzy” – opisują Reporterzy Bez Granic. Ta uwaga nie dotyczy jednak Kanady (18. miejsce) i USA (41. miejsce). Dalej Azja (43.8), Europa Wschodnia/Azja Centralna (48.4) i Afryka Północna/Bliski Wschód (50.8). (mw)
Metodologia
Lista państw jest tworzona na podstawie ankiet wypełnianych przez dziennikarzy, naukowców, prawników i obrońców praw człowieka z całego świata. Ankietowani odpowiadają m.in. na pytania dotyczące ataków na dziennikarzy, przypadków autocenzury czy pośrednich nacisków na media.