TikTok w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wprowadza nowe rozwiązania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników – czytamy na newsroom.tiktok.com.
Serwis podkreśla, że jest miejscem dla zróżnicowanej społeczności z całego świata, która może wyrażać się twórczo w bezpiecznym środowisku. Nowe mają przeciwdziałać naruszeniom regulaminu serwisu. Platforma wyjaśnia, że w ostatnim roku na różnych rynkach testowane były nowe narzędzia, które wykrywają i usuwają treści naruszające zasady oraz powiadamiają ludzi o złamaniu regulaminu. Systemy te na początku lipca 2021 roku zostały wprowadzone w USA i Kanadzie.
Jak czytamy, treści przesyłane do TikToka początkowo są sprawdzane przez technologię, która służy do identyfikowania i oznaczania potencjalnych naruszeń zasad, a następnie sprawdzane przez członka zespołu ds. bezpieczeństwa. Jeśli naruszenie zostanie potwierdzone, film zostanie usunięty, a jego twórca otrzyma powiadomienie o usunięciu i jego przyczynie, a także będzie miał możliwość odwołania się od decyzji serwisu. Jeśli natomiast nie zostanie zidentyfikowane żadne naruszenie, wideo zostanie opublikowane, a inne osoby będą mogły je wyświetlić.
TikTok zapowiada, że w najbliższych tygodniach zacznie używać technologii do automatycznego usuwania niektórych typów treści naruszających zasady, których niezgodność z regulaminem została wykryta już na etapie przesyłania materiału. Będzie to dodatkowe działanie, poza usunięciami potwierdzanymi przez zespół ds. bezpieczeństwa.
Serwis wyjaśnia, że ta automatyzacja zarezerwowana będzie dla kategorii treści, w których technologia serwisu ma najwyższy stopień dokładności – chodzi o naruszenia zasad dotyczących bezpieczeństwa nieletnich, nagości i czynności seksualnych dla dorosłych, treści przedstawiające przemoc i drastyczne materiały oraz nielegalne działania i towary podlegające regulacjom.
TikTok zaznacza, że choć żadna technologia nie jest w stu procentach idealna w moderowaniu treści, a decyzje często wymagają znajomości kontekstu lub niuansów, serwis zamierza doskonalić narzędzie, by zminimalizować ryzyko bezpodstawnych usunięć. Czytamy także, że twórcy będą mogli odwołać się od usunięcia filmów bezpośrednio w aplikacji lub zgłosić potencjalne naruszenia do sprawdzenia, tak jak jest to możliwe obecnie.
Platforma podkreśla, że celem działań jest po pierwsze ulepszenie korzystania z aplikacji, a po drugie – poprawa warunków pracy zespołu bezpieczeństwa, który dzięki automatyzacji będzie mógł oglądać mniej szkodliwych treści.
TikTok zmienia także sposób powiadamiania użytkowników o naruszeniach zasad. Ma to zwiększyć przejrzystość regulaminu platformy i ograniczyć powtarzające się naruszenia. Jak czytamy, nowy system zlicza naruszenia dokonane przez użytkownika i bazuje na wadze i częstotliwości łamania zasad. Serwis wyśle powiadomienia o konsekwencjach naruszeń, zaczynając od sekcji aktualizacje konta w skrzynce odbiorczej. Tam też użytkownik będzie mógł zobaczyć zapis swoich naruszeń. TikTok zapowiada, że częste naruszenia będą skutkowały większą liczbą kar i powiadomień w różnych miejscach w aplikacji.
Pierwsze naruszenie będzie wiązało się z ostrzeżeniem w aplikacji, chyba że złamane zostaną zasady objęte „zerową tolerancją”, co poskutkuje automatycznym banem.
Po pierwszym naruszeniu zawieszona zostanie możliwość przesyłania filmów, komentowania lub edytowania profilu na 24 lub 48 godz., w zależności od wagi naruszenia i wcześniejszych wykroczeń w serwisie – czytamy. Serwis może też ograniczyć konto jedynie do wyświetlania przez czas od 72 godz. do tygodnia, co oznacza, że nie będzie możliwe publikowanie ani angażowanie się w treści innych osób. Po kilku naruszeniach użytkownik zostanie powiadomiony, gdy jego konto będzie bliskie zablokowania. Jeśli niepożądane zachowania będą się powtarzać, dane konto zostanie trwale usunięte.
TikTok wyjaśnia, że zasady zerowej tolerancji dotyczą publikowanie materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i automatycznie skutkują usunięciem konta. Serwis wskazuje, że może również zablokować urządzenie, aby zapobiec tworzeniu kolejnych kont.
Dalej platforma zapewnia, że jeśli materiały zostały bezpodstawnie usunięte, zostaną one przywrócone, kara zostanie usunięta i nie wpłynie na dalsze działanie konta.
Czytamy, że TikTok opracował wspomniane rozwiązania na podstawie opinii amerykańskiej Rady Doradczej ds. Treści, a podczas testowania ich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ciągu ostatnich kilku tygodni ponad 60 proc. osób, które otrzymały pierwsze ostrzeżenie za naruszenie wytycznych, nie dopuściło się drugiego naruszenia. (mb)