Działania public relations, budowanie marki, reputacji czy zdobywanie rozgłosu we współpracy ze znanymi osobami, są nieodzowną częścią marketingu niemal każdej firmy. Z punktu widzenia celebrity relations, osoby znane to te, których zatrudnienie do projektu, pomaga w przyciągnięciu zainteresowania dziennikarzy i decydentów, na uwadze, których nam zależy. Celebrytą nie musi być wyłącznie osoba znana z telewizji, muzyk, aktor czy showman – może być to np. popularny w sieci bloger, prezes zaprzyjaźnionej firmy, ekspert danego rynku, znany garstce osób lub np. nieznany nikomu urzędnik. Przy dobieraniu osób, które mają nam pomóc w realizacji celów organizacji, liczy się efekt, jaki chcemy wywołać. Jeśli chcemy by w efekcie konferencji prasowej ukazał się artykuł branżowy, być może warto zatrudnić eksperta, który przygotuje specjalny raport lub przedstawi dane ciekawe dla dziennikarzy. Wszystko zależy od branży, w której działamy – w jednej nasz cel zrealizuje ekspert, w innej bloger, a są też przypadki, gdy wskazane jest zatrudnienie konferansjera, DJ’a, aktora. Znane osoby mogą być na pierwszym planie, mogą również stanowić tło projektu – ważne, by świadomie wyznaczać proporcje ich udziału.
W ostatnim czasie zrealizowałem dwa projekty społeczne: „Kocham Te Święta”, z udziałem muzyków, aktorów i sportowców, oraz kampanię przeciwko hejtingowi w sieci „Przytul Hejtera”, gdzie artyści wsparli inicjatywę Fundacji „Dzieci Niczyje”, a patronat objął m.in. Facebook, oraz Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej. W obu przypadkach, przy doborze osób do projektu, najważniejsze okazało się ich dotychczasowe zaangażowanie w analogiczne tematy i punkt kariery, w jakim się znajdują dani artyści. Celebryci interesują się określonymi tematami. Np. nie każdy jest fanem świąt, zainteresowanym wsparciem działań społecznych lub charytatywnych. Są też znane osoby, które właśnie przeżywają apogeum swojej popularności i wtedy projekt może zostać z powodzeniem zrealizowany, jeśli powiąże się go w opcji win-win z danym punktem ich kariery artystycznej.
Dobór celebryty to wyzwanie, gdyż możliwości jest bardzo dużo, a nie każda decyzja gwarantuje realizację postawionych celów. Warto zrealizować badania środowiska, do którego chcemy dotrzeć, doniesień z internetu i analogicznych działań, oraz ich rezultatów z przeszłości. Nie ma sensu stawiać na ilość i losowo dobierać osoby. O wiele większą pewność co do wyników dają zaplanowane, dokładnie opracowane kroki, realizowane przy aktywnym udziale i wsparciu artysty lub eksperta. W końcu to znaną osobę mogą poprosić o wywiad w mediach, to ona może zabrać głos w trakcie konferencji prasowej, może się wypowiedzieć w informacji prasowej. Zaangażowany celebryta powinien stać się rzecznikiem prasowym naszego celu i jednocześnie gwarantem jego realizacji.
Podsumowując, celebrity relations, to strategicznie zaplanowane relacje z ekspertem realizującym nasze cele public relations. W tym obszarze, jak i w każdym innym, powiązanym z budowaniem wizerunku firmy, czy produktu, nie powinno być przypadku czy nieprzemyślanych ruchów. To, jakich celebrytów dobieramy do współpracy, powinno być ściśle powiązane z filozofią firmy i winno stanowić integralną część strategicznych planów marketingowych.
Zapraszamy na szkolenie otwarte z doktorem Piotrem Turkiem: CELEBRITY RELATIONS już 23 kwietnia w Warszawie. Formularz zgłoszenia na szkolenie – TUTAJ