17 października 2023 roku oficjalnie weszło w życie Rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia dodawania mikrodrobin plastiku do sypkich brokatów. Nie oznacza to jednak, że brokat całkiem zniknie ze sklepów – informuje healthnews.com. Jak czytamy, celem UE jest przede wszystkim zastąpienie plastiku przyjazną dla środowiska alternatywą.
Unijne przepisy chemiczne REACH mają za zadanie ograniczenie celowo dodawanych mikrodrobin plastiku, które są nierozpuszczalnymi i odpornymi na degradację cząsteczkami o wielkości poniżej pięciu milimetrów.
Źródło podaje, że zakaz dotyczy tylko sprzedaży brokatu z tworzyw sztucznych do zastosowań, które nie mają okresu przejściowego m.in. sztuki i rzemiosła, zabawek czy niektórych tekstyliów. Ponadto, przepisy odnoszą się do produktów wykonanych z nieulegającego biodegradacji, nierozpuszczalnego plastiku. Przyjazne środowisku alternatywy, takie jak biodegradowalny, rozpuszczalny, naturalny lub nieorganiczny brokat, nadal mogą być sprzedawane.
Sypkie brokaty zawierające plastik stosowane jako produkty kosmetyczne oraz kosmetyki zawierające brokat będą dostępne w sprzedaży tylko do końca określonych okresów przejściowych przyznanych różnym produktom – czytamy.
Według szacunków, unijny zakaz stosowania brokatu może zapobiec uwolnieniu około pół miliona ton mikroplastiku do środowiska. (ao)