13 marca 2024 roku Unia Europejska zatwierdziła prawo regulujące sztuczną inteligencję. Przepisy te mają na celu skutecznie uregulować tę „przełomową”, ale także „niepokojącą” technologię – podaje cnn.com.
Jak czytamy, nowe prawo zmieni sposób, w jaki firmy i organizacje w Europie będą posługiwać się sztuczną inteligencją. Obecnie, w momencie, kiedy nie jest to objęte żadnymi zasadami, AI wykorzystywane jest do wszystkiego – od decyzji dotyczących opieki zdrowotnej, po działania policyjne. Gdy regulacje wejdą w życie, na niektóre „niedopuszczalne” zastosowania tej technologii zostaną nałożone zakazy. Podobnie będzie to działało w przypadku użycia sztucznej inteligencji, które zostanie uznane za „wysokiego ryzyka”.
AI Act będzie zakazywał m.in. stosowania systemów oceny społecznej opartych na sztucznej inteligencji, a także wszelkich narzędzi biometrycznych, które są wykorzystywane do odgadywania rasy, poglądów politycznych lub orientacji seksualnej danej osoby. Zabronione zostanie także użycie AI do interpretowania emocji ludzi w szkołach czy miejscach pracy oraz niektórych rodzajów zautomatyzowanego profilowania mającego na celu przewidywanie prawdopodobieństwa popełnienia przez daną osobę w przyszłości przestępstwa – dowiadujemy się.
Nowym wymogom będą podlegać firmy, takie jak OpenAI, które produkują złożone i szeroko stosowane modele sztucznej inteligencji. Wprowadzenie przepisów sprawi, że wszystkie generowane przez AI deepfake’i, które mogą prowadzić do dezinformacji, będą wyraźnie oznakowane – podaje cnn.com.
Przepisy AI Act mają zacząć w pełni obowiązywać do dwóch lat. Zatwierdzone przez Parlament Europejski przepisy są wynikiem wniosku, który po raz pierwszy został złożony w 2021 roku. (ao)