Uniwersytet Warszawski, jako pierwsza uczelnia w Polsce, powołał pełnomocnika ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju. Uczelnia ma też zespół rektorski do spraw ekologii oraz kryzysu klimatycznego.
Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, powołał na stanowisko pełnomocnika ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju dr. Roberta Rybskiego z Wydziału Prawa i Administracji. Rektor powołał także nowy skład zespołu do spraw ekologii oraz kryzysu klimatycznego na kadencję 2020-2024. Poprzedni zespół doradczy ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego, działający pod nazwą „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”, zakończył działalność z końcem października 2020 roku.
Nowy zespół ma zająć się przygotowywaniem dla jednostek organizacyjnych UW „stanowisk i rekomendacji dotyczących działań i rozwiązań proekologicznych”, do jego zadań należeć też będzie wypracowanie wspólnych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska naturalnego z przedstawicielami środowiska naukowego, społeczności akademickiej, biznesu, organizacji pozarządowych i władz.
Pełnomocnik ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju zajmie się trzema obszarami: po pierwsze – doradzaniem zespołowi rektorskiemu w sprawach z obszaru ochrony środowiska, klimatu oraz zrównoważonego rozwoju i wspieranie jednostek organizacyjnych UW podległych rektorowi oraz prorektorom w tych obszarach; po drugie – zwiększeniem efektywności przepływu informacji pomiędzy jednostkami uniwersyteckimi na temat realizowanych działań z obszaru ochrony środowiska, klimatu oraz zrównoważonego rozwoju; po trzecie – formułowaniem i przedstawianiem rektorowi i prorektorom, a także komisjom i zespołom, inicjatyw służących redukcji negatywnego oddziaływania uniwersytetu na środowisko.
Dr Rybski został pełnomocnikiem z początkiem marca 2021 roku i będzie pełnił tę funkcję do końca sierpnia 2024 roku.
Jak czytamy w komunikacie, pełnomocnik, „będąc rzecznikiem społeczności akademickiej w sprawach z obszaru ochrony środowiska, klimatu oraz zrównoważonego rozwoju, będzie wspierał osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Uniwersytet Warszawski”.
Dr Robert Rybski jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 2018 roku obroną pracy pt. „Konstytucyjne aspekty energetyki jądrowej w orzecznictwie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego oraz w ustaleniach niemieckiej nauki prawa konstytucyjnego”.
Źródło: uw.edu.pl
Od 2019 roku jest członkiem Zespołu Badawczego Prawa Ochrony Środowiska i Bioróżnorodności WPiA UW. Dr Rybski działalność społeczną prowadził już w czasie studiów: pracował w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Klinice Prawa oraz Ludwig Boltzmann Institut für Menschenrechte. Po studiach zaczął pracę w organizacji ekologicznej ClientEarth, gdzie zajmował się na poziomie krajowym oraz unijnym, problematyką odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz polityką klimatyczną. Uczestniczył również w wielu projektach badawczych prowadzonych przez Helmholtz Centre. W działalności badawczej oraz dydaktycznej koncentruje się na wymiarze prawnym odpowiedzialnego wykorzystywania energii, energetyki jądrowej oraz koncepcji zrównoważonego rozwoju. (mb)