17 października 2024 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o zwycięstwie w sądzie z Jeronimo Martins Polska, właścicielem sieci sklepów Biedronka. Jest to decyzja w sprawie nieuczciwego sposobu firmy na zarabianie kosztem dostawców produktów spożywczych. Sieć sklepów zapłaci ponad 506 mln zł kary.
Jak przekazuje UOKiK, sąd potwierdził decyzję prezesa urzędu w sprawie nieuczciwych praktyk Jeronimo Martins Polska związanych z domaganiem się od dostawców rabatów, które nie zostały wcześniej ustalone w umowie.
W ustnym uzasadnieniu sąd miał podkreślić przewagę sieci Biedronka nad dostawcami i podzielić stanowisko UOKiK-u, że sieć ma obowiązek wykonywania zawartych umów i powstrzymywania się od jednostronnych zmian ceny. Za te nieuczciwe praktyki spółki nałożono na nią karę w wysokości ponad 506 mln zł.
#UOKiK wygrywa w sądzie💪
— UOKiK (@UOKiKgovPL) October 17, 2024
‼️Sąd Okręgowy zgodził się z ustaleniami Prezesa UOKiK.
‼️Potwierdził, że spółka Jeronimo Martins Polska nie miała prawa uzyskiwać od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów.
Szczegóły🔗https://t.co/tUIRXF0dnS
🧵1/5 pic.twitter.com/y0DyacIeBD
Źródło: x.com/UOKiKgovPL
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u, zaznaczył, że jest to „precedensowy wyrok ważny dla całego rynku”. Potwierdza on bowiem przyjęty i sukcesywnie realizowany przez urząd kierunek działań w przewadze kontraktowej. „Stoimy na straży polskich dostawców i producentów żywności” – zapewnia Chróstny.
Decyzja nie jest prawomocna i stronom przysługuje apelacja.
Aktualizacja, 18.10.2024, 12:00:
Biedronka przekazała komentarz w sprawie.
„Partnerskie relacje z polskimi dostawcami budujemy od blisko 30 lat i są one budowane długoterminowo na fundamencie transparentności i uczciwości. Negocjacje cen mają na celu przyniesienie korzyści polskim konsumentom, pozwalając zaoferować razem z naszymi partnerami najwyższą jakość produktów w najniższych na rynku cenach. Jeśli chodzi o wyrok sądu, to wbrew pojawiającym się informacjom, w tym ze strony prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sąd wskazał na daleko idące wady decyzji nakładającej karę na Jeronimo Martins Polska. Co więcej, sąd wskazał także na brak zasadności traktowania wszystkich dostawców według tych samych kryteriów. W konsekwencji sąd uznał w znacznej części stanowisko JMP, zmieniając decyzję prezesa UOKiK-u i oddalając karę w części obejmującej 220 mln złotych.
Wyłącznie w zakresie siedmiu dostawców z 214 z grupy owoce i warzywa sąd, w naszej ocenie niezasadnie, ocenił posiadanie przewagi kontraktowej przez spółkę i to tylko dlatego, że zakres udzielonych rabatów był wyższy niż wobec pozostałych dostawców”. (ao)