Internetowy sabotaż firmy – oto, z czym obecnie muszą coraz częściej radzić sobie firmy. Przybiera różne formy, ale zawsze ma na celu dezorganizację pracy przedsiębiorstwa i grozi ujawnieniem poufnych informacji, które może wykorzystać konkurencja. Na szczęście pracodawcę chroni prawo karne i cywilne.
Jak poradzić sobie z internetową krytyką, która niejednokrotnie prowadzi do utraty dobrej opinii w środowisku branżowym, wśród stałych czy potencjalnych klientów i w otoczeniu biznesowym? W Home&Market porady udziela Ireneusz Matusiak, radca prawny i dyrektor działu prawa własności intelektualnej w TGC Corporate Lawyers. Zwraca uwagę na to, że nie jest to sytuacja bez wyjścia.
„W myśl art. 100§ 2 pkt. 4 k.p. pracownik ma obowiązek zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Wszelkie działania, które z punktu widzenia pracodawcy są niekorzystne, mogą w wielu sytuacjach być interpretowane jako przejaw nielojalności” – pisze Matusiak. Ta z kolei może być argumentem za rozwiązaniem umowy o pracę, także wtedy, gdy pracownikowi nie można przypisać winy w określonym zachowaniu. Istotna w tym wypadku jest utrata zaufania pracodawcy do pracownika i naruszenie przez podwładnego obowiązków pracowniczych w zakresie dbałości o dobro lub mienie pracodawcy. Nieważne, czy działanie pracownika ostatecznie przyczyniło się do powstania szkody, czy stworzyło jedynie zagrożenie – szef i tak może go zwolnić. Z podobnym skutkiem może się spotkać także „zawinione działanie pracownika powodujące zagrożenie interesów pracodawcy”, np. publikowanie na blogu treści naruszających wizerunek pracodawcy w formie pejoratywnych opinii o firmie i przełożonych.
Firma, która padła ofiarą takiego działania, może żądać zakazu ich podejmowania, odszkodowania za wyrządzone szkody oraz ich usunięcia (np. w postaci oświadczenia). Popularne jest także egzekwowanie zapłaty określonej kwoty na cel społeczny. Warto pamiętać o tym, że pomówienie i znieważenie niesie z sobą także ryzyko grzywny i kary ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności do roku. (es)