czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościWellbeing pracowników w Polsce ma się dobrze? Raport „Global Talent Barometer 2024”

Wellbeing pracowników w Polsce ma się dobrze? Raport „Global Talent Barometer 2024”

89 proc. pracowników z generacji X czuje sens i cel codziennej pracy – wynika z raportu ManpowerGroup „Global Talent Barometer 2024”. Badanie pokazuje, że pracownicy w Polsce deklarują lepsze poczucie wellbeingu, satysfakcji zawodowej i stabilności w organizacji niż talenty na świecie ogółem.

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

Twórcy raportu przekazują, że wskaźnik Talent Barometer jest nowym globalnym narzędziem służącym do pomiaru dobrostanu, satysfakcji z pracy i poczucia pewności siebie pracowników na całym świecie. Bada on 12 specjalnych punktów, które odnoszą się do samopoczucia talentów. Dla Polski wskaźnik ten wyniósł 69 proc. Jest to o 2 punkty procentowe wyższy wynik od globalnego, który utrzymuje się na poziomie 67 proc.

Z analizy wynika, że zaledwie 38 proc. zatrudnionych osób w Polsce każdego dnia odczuwa niewielki stres związany z pracą lub nie odczuwa go wcale. Najwyższy poziom codziennego niepokoju (49 proc.) deklarują przedstawiciele nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej. Podobnie wygląda to w przypadku pracowników fizycznych (66 proc.) i biurowych (65 proc.). Najniższy poziom stresu jest wskazywany natomiast przez przedstawicieli branży IT (28 proc.), a także mężczyzn z generacji X (30 proc.).

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

87 proc. polskich pracowników uważa, że wykonywana przez nich praca jest znacząca i ma cel, z czego 94 proc. talentów działających w sektorze energetyki i usług komunalnych zgadza się z tym twierdzeniem. 95 proc. specjalistów i 89 proc. osób należących do średniej kadry menedżerskiej doszło do podobnych wniosków. Najmniejszy stopień poczucia sensu i celu zawodowego mają natomiast pracownicy dóbr i usług konsumenckich.

Raport pokazuje, że 55 proc. osób zatrudnionych w Polsce czuje satysfakcję z wykonywanej pracy i nie planuje zmian zawodowych w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. 66 proc. respondentów odczuwa stabilność zatrudnienia i uważa, że tak pozostanie przez najbliższe sześć miesięcy, a 61 proc. badanych ma pewność lub umiarkowaną pewność co do tego, że znajdą nową pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Wskaźnik satysfakcji z pracy jest najniższy wśród przedstawicieli transportu, logistyki i motoryzacji (45 proc.), a także pracowników fizycznych (46 proc.). Najwyższą satysfakcję z codziennych zadań deklarują mężczyźni z pokolenia baby boomers (88 proc.) oraz pracownicy sektora energetyki i usług komunalnych (75 proc.).

76 proc. talentów z Polski zapewnia, że ma wystarczające możliwości, aby zdobywać nowe umiejętności w pracy. 60 proc. badanych uważa, że w ich organizacji jest wystarczająco dużo możliwości awansu lub zmiany stanowiska, a 92 proc. osób twierdzi, że posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie potrzebne do wykonywania ich pracy. Indeks ten jest najwyższy wśród przedstawicieli energetyki i usług komunalnych (88 proc.), usług komunikacyjnych (85 proc.), a także nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (85 proc.).

(ao)

O badaniu: Badanie zostało zrealizowane na grupie ponad 12 000 respondentów w 16 krajach od 15 kwietnia do 10 maja 2024 r. Wszystkie dane są analizowane tak, by dopasować populację pracowników w każdym kraju według płci, wieku oraz regionu

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj