piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościJak wypowiadać się o osobach LGBTQIAP+? Powstał poradnik dotyczący inkluzywności

Jak wypowiadać się o osobach LGBTQIAP+? Powstał poradnik dotyczący inkluzywności

4 czerwca 2024 roku ukazała się trzecia edycja poradnika „Jak mówić i pisać o osobach LGBTQIAP+” stworzona przez działaczkę społeczną Ygę Kostrzewę, publicystę Marcina Dzierżanowskiego, osobę aktywistyczną Grzegorza Miecznikowskiego oraz dziennikarkę „Newsweeka” Karolinę Rogalską. 

Inicjatywa powstała z okazji Miesiąca Dumy 2024. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat tego, że komunikacja może prowadzić zarówno do dyskryminacji, jak i przeciwdziałania wykluczeniu. W ramach projektu organizatorzy akcji przygotowali porady dotyczące pisania i mówienia o osobach LGBTQIAP+. Zaktualizowali oni również słownik pojęć dotyczący tych społeczności oraz opisali ich sytuację społeczną w Polsce.

Publikację skonsultowano z organizacjami i osobami zajmującymi się kwestiami dotyczącymi inkluzywności. Mowa m.in. o fundacji Trans-Fuzja czy stowarzyszeniu Lambda Warszawa, które opiniowały i doradzały twórcom projektu w kwestiach związanych z równością. 

Okładka poradnika

W publikacji znajdują się wyjaśnienia terminów takich jak niezgodność płciowa, korekta płci, rainbow washing, tęczowe sieci pracownicze czy mowa nienawiści. „W tym roku, w odpowiedzi na wzrastające zainteresowanie działaniami korporacji i firm, w trzecim wydaniu dodano nowe przykłady dotyczące m.in. biznesu” – przekazuje Kostrzewa. 

Do tej pory poprzednie edycje publikacji pobrano łącznie ponad 24 tys. razy. Zostały one wysłane do ponad 1,2 tys. redakcji w Polsce. Format drukowany lub PDF przekazano do ponad 2,8 tys. urzędów i jednostek samorządu terytorialnego. Publikacje trafiły również do bibliotek i organizacji pozarządowych. 

W ramach projektu twórcy poradnika prowadzą również szkolenia w zakresie języka włączającego, inkluzywności oraz komunikacji ze społecznością LGBTQIAP+ w redakcjach i firmach. Kursy są poparte danymi i raportami. 

W 2024 roku kolektyw pracujący przy projekcie wyróżniono za swoją działalność edukacyjną na liście 100 osób wspierających edukację seksualną w Polsce w rankingu przygotowanym przez SEXEDPL i „Forbes Women Polska”. 

10 czerwca 2024 roku ukaże się wersja drukowana poradnika, którą finansuje Lambda Warszawa. Materiał zostanie rozesłany do wybranych instytucji. Będzie również przekazywany na wydarzeniach i w czasie szkoleń związanych z różnorodnością i inkluzywnością. 

Za projekt graficzny poradnika odpowiada Anna Kozłowska.

Poradnik można pobrać za darmo na stronie. (an)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj