Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać tę zawartość
1x
Szybkość odtwarzania- 0.5
- 0.6
- 0.7
- 0.8
- 0.9
- 1
- 1.1
- 1.2
- 1.3
- 1.5
- 2
Kobiety nadal doświadczają w pracy dyskryminacji ze względu na płeć. ankieta hays przeprowadzona w lutym 2024 roku na portalu linkedin pokazuje, że pracownicy dostrzegają przeszkody, które utrudniają kobietom rozwój zawodowy. wśród nich pojawiły się: dyskryminacja i uprzedzenia (38 proc.), nieelastyczne zasady pracy (26 proc.), luka płacowa i niesprawiedliwe praktyki wynagradzania (24 proc.) oraz brak mentoringu i wsparcia w rozwoju (12 proc.). podobne wnioski płyną także z raportu „kobiety na rynku pracy 2023. polityka de&i w praktyce”. wynika z niego, że profesjonalistki najczęściej muszą mierzyć się z faworyzowaniem osób płci przeciwnej, kierowaniem się stereotypami w decyzji o zatrudnieniu lub awansie, brakiem zaufania do posiadanych kwalifikacji oraz zakładaniem ich mniejszej dyspozycyjności. 57 proc. kobiet doświadczyło w swojej karierze przeszkód wynikających z płci – pokazuje badanie hays poland „kobiety na rynku pracy 2023. polityka de&i w praktyce” zrealizowane w 2023 roku we współpracy z centrum badań kobiet i różnorodności w organizacjach. z raportu wynika, że przekonanie o równości szans na awans i sprawiedliwe wynagrodzenie nie są w polsce powszechne. 39 proc. kobiet i 69 proc. mężczyzn zadeklarowało, że według nich nie ma zależności pomiędzy płcią pracownika a szansą na awans. o tym, że wszyscy pracownicy o podobnych kwalifikacjach są sprawiedliwie wynagradzani, bez względu na płeć, było natomiast przekonanych 35 proc. kobiet i 67 proc. mężczyzn. jednym z największych wyzwań, które stoją przed kobietami w pracy, jest postrzeganie ich przez pryzmat potencjalnego macierzyństwa. według tradycyjnych wzorców kulturowych, obowiązki rodzicielskie i domowe pozostają domeną kobiet. to one częściej biorą zwolnienia na czas choroby dziecka i jako jedyne z rodziców korzystają z urlopu rodzicielskiego. kobiety statystycznie zarabiają mniej od mężczyzn ze względu na lukę płacową oraz fakt, że częściej wykonują prace nisko wynagradzane i rzadziej obejmują wysokie stanowiska. z jednej strony ich rozwój zawodowy utrudniają uprzedzenia i szklane sufity, z drugiej natomiast to właśnie one częściej sprawują opiekę nad dziećmi, ponieważ jest to bardziej opłacalne dla rodziny – pokazuje raport. (ao). o badaniu: badanie „kobiety na rynku pracy 2023. polityka de&i w praktyce” zostało przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia 2023 roku metodą cawi. wzięło w nim udział ponad 1500 specjalistów oraz pracodawców.globalny sondaż na platformie linkedin został przeprowadzony przez post linkedin poll na profilu hays. w lutym 2024 roku 4,5 tys. użytkowników serwisu z całego świata zaznaczało odpowiedź, która ich zdaniem jest największą barierą dla kobiet na rynku pracy.
Ankieta Hays przeprowadzona w lutym 2024 roku na portalu LinkedIn pokazuje, że pracownicy dostrzegają przeszkody, które utrudniają kobietom rozwój zawodowy. Wśród nich pojawiły się: dyskryminacja i uprzedzenia (38 proc.), nieelastyczne zasady pracy (26 proc.), luka płacowa i niesprawiedliwe praktyki wynagradzania (24 proc.) oraz brak mentoringu i wsparcia w rozwoju (12 proc.).
Podobne wnioski płyną także z raportu „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”. Wynika z niego, że profesjonalistki najczęściej muszą mierzyć się z faworyzowaniem osób płci przeciwnej, kierowaniem się stereotypami w decyzji o zatrudnieniu lub awansie, brakiem zaufania do posiadanych kwalifikacji oraz zakładaniem ich mniejszej dyspozycyjności.
57 proc. kobiet doświadczyło w swojej karierze przeszkód wynikających z płci – pokazuje badanie Hays Poland „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce” zrealizowane w 2023 roku we współpracy z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach. Z raportu wynika, że przekonanie o równości szans na awans i sprawiedliwe wynagrodzenie nie są w Polsce powszechne.
39 proc. kobiet i 69 proc. mężczyzn zadeklarowało, że według nich nie ma zależności pomiędzy płcią pracownika a szansą na awans. O tym, że wszyscy pracownicy o podobnych kwalifikacjach są sprawiedliwie wynagradzani, bez względu na płeć, było natomiast przekonanych 35 proc. kobiet i 67 proc. mężczyzn.
Jednym z największych wyzwań, które stoją przed kobietami w pracy, jest postrzeganie ich przez pryzmat potencjalnego macierzyństwa. Według tradycyjnych wzorców kulturowych, obowiązki rodzicielskie i domowe pozostają domeną kobiet. To one częściej biorą zwolnienia na czas choroby dziecka i jako jedyne z rodziców korzystają z urlopu rodzicielskiego.
Kobiety statystycznie zarabiają mniej od mężczyzn ze względu na lukę płacową oraz fakt, że częściej wykonują prace nisko wynagradzane i rzadziej obejmują wysokie stanowiska. Z jednej strony ich rozwój zawodowy utrudniają uprzedzenia i szklane sufity, z drugiej natomiast to właśnie one częściej sprawują opiekę nad dziećmi, ponieważ jest to bardziej opłacalne dla rodziny – pokazuje raport. (ao)
O badaniu: Badanie „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce” zostało przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia 2023 roku metodą CAWI. Wzięło w nim udział ponad 1500 specjalistów oraz pracodawców.
Globalny sondaż na platformie LinkedIn został przeprowadzony przez post LinkedIn Poll na profilu Hays. W lutym 2024 roku 4,5 tys. użytkowników serwisu z całego świata zaznaczało odpowiedź, która ich zdaniem jest największą barierą dla kobiet na rynku pracy.