piątek, 8 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościMieszkańcy osiedla ostrzegają przed deweloperem. Usterki, problematyczny dojazd i skażony grunt

Mieszkańcy osiedla ostrzegają przed deweloperem. Usterki, problematyczny dojazd i skażony grunt

Mieszkańcy Parku Skandynawia, jednego z warszawskich osiedli zlokalizowanych w rejonie ulic Ostrobramskiej i Optyków na Pradze-Południe, ostrzegają potencjalnych nabywców mieszkań przed deweloperem. Naprzeciwko biura sprzedaży Skanskiej zawisły odstraszające banery, czym oburzeni mieszkańcy próbują zwrócić uwagę na skalę problemów, których doświadczają.

Banery z hasłem „Niedobrze się tu mieszka. Zanim kupisz mieszkanie, zapytaj!” i kodem QR odsyłającym do specjalnej strony internetowej pojawiły się na balkonach w Parku Skandynawia dokładnie naprzeciwko biura sprzedaży Skanskiej. W ten sposób zrozpaczeni mieszkańcy chcą zwrócić uwagę na liczne problemy, których doświadczają, żyjąc na wspomnianym osiedlu. Mają oni nadzieję, że nie tylko ostrzegą potencjalnych nabywców przed nieodpowiednim zakupem, ale także nieodpowiedzialnym deweloperem.

Źródło: instagram.com/damian_posrednik

„Jestem mieszkańcem tego osiedla i największym problemem jest uwięzienie we własnej własności. Otwarty konflikt z drugą wspólnotą, która jest właścicielem drogi (dostała ją od dewelopera) i dyktuje nam warunki, na jakich mamy z niej korzystać. Zero dialogu. Zamknęli nam parking pod blokiem »bo tak«, zainstalowali na zakręcie przed wjazdem do garażu najwyższy możliwy próg zwalniający i trzeci szlaban. Jeden pilot bez względu na ilość właścicieli. Pisaliśmy do dewelopera i niestety umył ręce. Nasz pozew trafił do sądu. O tym warto zrobić »reportaż«. Taka atmosfera zabija bardziej niż rakotwórczy kadm!” – napisała w komentarzu pod wideo przedstawiającym banery na Instagramie jedna z internautek.

Wspomniany problem z drogą został dokładnie opisany przez mieszkańców osiedla na stworzonej przez nich stronie internetowej. Jak podkreślili, „sąsiednie wspólnoty z bloków przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego zainstalowały szlabany na drogach Celowniczej i Optyków”. „Teraz pojawił się trzeci. Mamy mieć po jednym pilocie na miejsce postojowe. Nie będzie jak swobodnie dojeżdżać do domu – pomimo posiadanych służebności do nieograniczonego przejazdu. Będziemy losować, który z mieszkańców rano wyjedzie z domu i weźmie pilota. Niestety nie otrzymujemy skutecznej pomocy od Skanskiej. Przeprowadzili spotkania, po czym dali nam do siebie kontakty zachęcając, żebyśmy się jakoś dogadali” – dodali mieszkańcy, wspominając, że dzielnica ma obowiązek wykupić od Wspólnoty Park Ostrobramska 1 drogi – ulicę Celowniczą i Optyków – na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego, ale tego nie robi.

Nie jest to jednak jedyny problem mieszkańców Parku Skandynawia. Osiedle znajduje się bowiem obok Centrum Handlowego Atrium Promenada, w którego okolicy ma powstać jeszcze 1,2 tys. lokali na wynajem. „Budują, udając, że to nie mieszkania, a lokale usługowe. Wszystko na podstawie okropnego planu miejscowego z 2018 roku” – przekazują oburzeni mieszkańcy. Co więcej, w planie przewidziano 0 proc. powierzchni biologicznie czynnej, czyli zieleni.

Gdyby tego było mało, grunt na terenie budowy oznaczono na mapach prowadzonych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska jako historycznie zawierający substancje chemiczne, w tym rakotwórczy kadm. Jest to bowiem obszar, na którym w przeszłości znajdowały się zakłady optyczne.

Mieszkańcy skarżą się także na liczne usterki, w tym jakość wykonania balkonów i elewacji, oraz „nieadekwatne w ich odczuciu reakcje Skanskiej” na ich zgłoszenia. Tego typu problemy sygnalizowano już w 2021 roku, kiedy to w przestrzeni internetowej pojawiły się wideo i zdjęcia prezentujące jedną ze wspomnianych usterek – przeciekającą ścianę. Jak wspomniała właścicielka mieszkania, podczas deszczu miała w pokoju „wodospad”, a problem wynikał „najprawdopodobniej z braku poprawnej izolacji na tarasach powyżej”.

Źródło: instagram.com/patodeweloperka

Kolejnym zarzutem mieszkańców jest brak wózkowni w budynkach, w których miały się one znajdować według strony internetowej inwestycji. „Skanska miała w opisie na stronie, że w budynkach etapu drugiego będą wózkownie dla mieszkańców. Po zwróceniu na ten fakt uwagi na spotkaniu – ten zapis ze strony zniknął” – piszą członkowie Wspólnoty Park Skandynawia.

Pod postami dewelopera na Facebooku pojawiają się kolejne komentarze od oburzonych mieszkańców.

„Czy tam też szykujecie niespodzianki dla mieszkańców w postaci utrudnionego przejazdu do sprzedanych nieruchomości, jak to jest w Parku Skandynawia? Czy może też twierdzicie, że tak podstawowe rzeczy jak kompensatory mocy biernej nie są w standardzie, co jest przyczyną wzrostu czynszu na o ponad 50 proc.?”, „Szanowni Państwo zainteresowani zakupem mieszkania w nowym etapie Parku Skandynawia – zachęcam Państwa do zrobienia wywiadu wśród mieszkających tam już właścicieli mieszkań, jakie to niespodzianki dla państwa szykuje Skanska. Chociażby brak możliwości dojazdu do stojących już bloków mieszkalnych z poprzednich etapów, montowanie progów spowalniających dla samochodów terenowych, jak i bezprawny montaż szlabanu przez zarządzę bloków sąsiadujących. P.S. Niespodzianek jest dużo więcej” – czytamy.

9 września 2024 roku na stronie biura prasowego Skanskiej pojawiło się oświadczenie.

Jak pisze deweloper, „w sierpniu bieżącego roku odbyły się spotkania przedstawicieli Skanska z Radami Wspólnot Park Ostrobramska 1 i Optyków 5b, w trakcie których okazało się, że rady mają odmienne zdanie w kwestii organizacji dróg dojazdowych w ramach osiedla”. „Budynki były oddawane na przestrzeni wielu ostatnich lat i od tego czasu budynkami i terenem zarządzają wspólnoty mieszkaniowe, a my nie mamy wpływu na decyzje podejmowane przez poszczególne wspólnoty” – dodaje Skanska.

Deweloper podkreśla także, że na etapie projektowania i budowania osiedla zaprojektowano drogi dojazdowe i zapewniono odpowiednią służebność. Obecnie Skanska nie jest w stanie ingerować w sposób zarządzania tymi drogami, jest on bowiem realizowany przez wspólnoty. „Kwestia sporna dotycząca postanowienia szlabanów nie była z nami konsultowana. Jest to wyłączna decyzja wspólnoty mieszkaniowej” – czytamy w oświadczeniu.

Według dewelopera, przed realizacją osiedla wykonano geologiczne i środowiskowe badania gruntu, które potwierdziły jego zanieczyszczenie. Przeprowadzono jednak remediację, a po jej zakończeniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała specjalne zaświadczenie.

Skanska informuje także, że nie jest właścicielem sąsiednich nieruchomości, dlatego nie może odpowiadać za sposób ich zagospodarowania ani za komunikację tych planów publicznie.

„Powoływana w mediach kwestia usterki przeciekającej ściany została usunięta i rozwiązana w 2021 roku. Pozostałe usterki zgłaszane do dewelopera są usuwane w ramach rękojmi zgodnie z obowiązującymi przepisami” – pisze deweloper.

Przekazano również, że „zgodnie z materiałami sprzedażowymi, udostępnianymi nabywcom mieszkań, wózkownia była zaplanowana i zaznaczona opisem »wózkownia« na parterze budynku przy ulicy Optyków 3 i w tym miejscu została zrealizowana”.

Źródło: mieszkaj.skanska.pl

(ao)

Zdjęcie główne: wspolnota-park-skandynawia.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj