7 stycznia 2025 roku poznaliśmy najważniejsze słowo 2024 roku. Kapituła językoznawców zdecydowała, że Słowem Roku 2024 jest „koalicja”. W internetowym głosowaniu zwyciężyło natomiast wyrażenie „sztuczna inteligencja”. Po raz pierwszy wyłoniono też Studenckie Słowo Roku.
Plebiscyt Słowo Roku organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego. Konkurs składa się z głosowania internetowego oraz wyboru kapituły językoznawców. Podobnie jak w poprzednich edycjach plebiscytu uczestnicy mogli wybrać słowo z gotowej listy lub zgłosić własny pomysł. Wśród propozycji organizatorów znajdowały się takie wyrazy jak „immunitet”, „babciowe”, „powódź”, „koalicja” czy „grzybobranie”.
Czytaj też: Znamy już zwycięzców plebiscytu Słowo Roku 2023
Tegorocznym zwycięzcą wybranym przez kapitułę Rady Języka Polskiego zostało słowo „koalicja”. Określenie w minionym roku nabrało politycznego zabarwienia i odnosi się do różnych układów rządzących, np. „koalicja 15 października” czy „koalicja 13 grudnia”. Drugie miejsce zajęło słowo „komisja” (śledcza), a trzecie – „zetki” (pokolenie Z). Za kreatywność językową wyróżniono natomiast słowo „babciowe”.
W plebiscycie internetowym oddano w tym roku ponad 1600 głosów. Tytuł ogólnopolskiego słowa roku wybranego w głosowaniu internetowym otrzymało wyrażenie „sztuczna inteligencja”. Na podium znalazły się również słowa „babciowe” i „powódź”.
Po raz pierwszy w historii plebiscytu wybrano również Studenckie Słowo Roku. Zostało nim słowo „stołówka”, drugie miejsce zajął „akademik”, co nawiązuje do podejmowanych w ostatnim roku inicjatyw studenckich mających na celu wywarcie wpływu na władze uniwersyteckie w kwestii poprawy warunków życia studentów.
Jak podkreślają językoznawcy, wybór tych słów odzwierciedla tematy i problemy, które były szczególnie ważne dla społeczeństwa w 2024 roku – działalność nowego rządu, w tym m.in. propozycje nowych świadczeń i programów rządowych, coraz większa ekspansja sztucznej inteligencji, nowa generacja wchodząca na rynek pracy (pokolenie Z) czy tegoroczne powodzie, które objęły południe Polski. Podobne wnioski można wysnuć na podstawie słów roku wybranych w innych krajach, np. w oksfordzkim słowem roku 2024 zostało „brain rot”, które odzwierciedla aktualne problemy społeczne w kwestii korzystania z social mediów. Słowo było również nominowane w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku organizowanym przez PWN. (kn)