Lasy Państwowe umieściły na Facebooku wpis zachęcający do rekreacyjnego nocowania w lesie. „Miłośnicy bushcraftu twierdzą, że nie ma złej aury do nocowania w lesie, są tylko źle do tego przygotowani… Są tu tacy, którzy ostatnio spędzili noc w lesie?” – napisano w poście. Internauci wytknęli instytucji brak wyczucia w obliczu trwającego kryzysu migracyjnego.
Źródło: fb.com/LasyPanstwowe
Pod wpisem Lasów Państwowych z 7 listopada 2021 roku pojawiło się wiele krytycznych komentarzy. Część internautów uznała wpis za niewłaściwy ze względu na dramatyczną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, gdzie wiele osób jest zmuszonych do koczowania w lesie w trudnych warunkach. „Setki osób nocują teraz w lasach i nie są to miłośnicy bushcraftu. Lasy Państwowe, jak można zadawać takie pytanie dzisiaj, teraz??*” – nie kryje oburzenia jedna z użytkowniczek. W odpowiedzi na wpis zaczęły pojawiać się także fotografie przedstawiające dzieci migrantów w przygranicznych lasach.
Na zarzuty odpowiedział anonimowy moderator strony Lasów Państwowych na Facebooku „Pisząc post myślałem tylko i wyłącznie o programie zanocuj w lesie, który został wdrożony w maju. W zasadzie we wszystkim można doszukiwać się drugiego dna, ale w tym przypadku nie było moją intencją odnoszenie się do spraw mających miejsce na granicy polsko-białoruskiej. Jeśli ktoś poczuł się urażony to przepraszam jako autor*”.
Źródło: fb.com/LasyPanstwowe
Na pytanie PRoto.pl o to, dlaczego instytucja zdecydowała umieścić taki post w obliczu kryzysu migracyjnego, rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski odpowiedział, że „leśnicy, tak jak każdy obywatel Polski, z niepokojem obserwują dramatyczne wydarzenia na granicy z Białorusią”. „Leśnicy z nadgranicznych nadleśnictw udzielają wszelkiej możliwej pomocy żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Straży Granicznej i policji w wypełnianiu ich niebezpiecznej misji ochrony polskich granic i zapewnienia bezpieczeństwa nam wszystkim” – stwierdził Gzowski.
„Promocja projektu »Zanocuj w lesie« jest rozpisana na wiele miesięcy i zakłada m.in. publikacje postów w serwisach społecznościowych, które prowadzą pracownicy Lasów Państwowych w ramach swoich obowiązków służbowych. Publikacje te mają charakter wyłącznie informacyjny i promocyjny, i nie mają nic wspólnego z wydarzeniami politycznymi czy obserwowanymi właśnie wydarzeniami na granicy” – dodał Gzowski. (as)
* Pisownia oryginalna