Wrocław to najbardziej tolerancyjne i otwarte miasto w Polsce, Szczecin nie potrafi stworzyć własnej tożsamości, a Kraków przytłacza mieszkańców bogatą tradycją – to tylko niektóre wnioski dotyczące postrzegania polskich miast przez ich mieszkańców z raportu „Nowi mieszczanie w nowej Polsce” przygotowanego przez Instytut Obywatelski.
Według Pawła Kubickiego, autora raportu, mieszkańcy Wrocławia są przekonani, że ich miasto jest najbardziej tolerancyjne w Polsce i posiada bogatą tradycję. Mieszkańcy Szczecina uważają natomiast, że potencjał ich miasta jest niewykorzystany. Negatywnie oceniają również strategię jego promocji. „Miasto postawiło na stworzenie wizerunku miasta nowoczesnego, jako takiego wizerunku ostoi zieleni i jachtingu, ale zupełnie odcięli to miasto od jego historii. I działania te spotkały się z dużą krytyką” – dowiadujemy się z jednej z wielu zamieszczonych przez Kubickiego wypowiedzi.
Z raportu wynika również m.in., że generalnie władze polskich miast są bardziej nastawione na zysk niż na tworzenie kultury miejskiej. Jak czytamy w publikacji, „tworząca »klimat« miasta niszowa kawiarnia-galeria w wolnorynkowej konkurencji jest bez szans z dyskoteką nastawioną na sprzedaż hektolitrów piwa”.
Raport powstał na podstawie wywiadów, które socjologowie dr Paweł Kubicki i dr Marcin Galent przeprowadzili w latach 2008-2010 z mieszkańcami Krakowa, Wrocławia i Szczecina – liderami opinii, tj. m.in.: urzędnikami, aktywistami, animatorami kultury, dziennikarzami i blogerami. Eksperci jednak sceptycznie odnoszą się do wniosków, które autor wysnuł na ich podstawie. „(…) wielu miejscach autorzy wychodzą z roli bezstronnego badacza i starają się udowodnić tezy, które im odpowiadają” – mówi na łamach Rzeczpospolitej prof. Andrzej Szpociński, socjolog z Collegium Civitas. Zastrzeżenia budzi też fakt, że raporcie nie uwzględniono żadnego miasta rządzonego przez polityka PO (Instytut Obywatelski jest eksperckim think tankiem badawczo-analitycznym PO). (iw)