Na początku lipca 2024 roku na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego powołano Radę Interesariuszy Zewnętrznych dla kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo oraz logistyka i administrowanie w mediach. To nowy organ doradczy dla kierunków, na których kształcą się studenci i studentki planujący pracę w mediach, public relations albo współpracę z mediami czy podmiotami zajmującymi się PR-em.
„Na wydziale od lat współpracujemy z różnorodnymi podmiotami i osobami w formach niezinstytucjonalizowanych. Dzieje się to w ramach różnorodnych spotkań, konferencji czy Targów Pracy i Praktyk PR. Część osób z branży medialnej i PR prowadzi u nas zajęcia jako nauczyciele zawodu. Część to pracownicy naszego wydziału. Rada Interesariuszy Zewnętrznych jest zatem naturalną konsekwencją dla zachowania i pogłębienia współpracy z osobami z branży medialnej i PR. Poza stałą współpracą z pracownikami, którzy na co dzień pracują też w obu sektorach, zapewnić ma także kontakt z przedstawicielami środowiska niezatrudnionymi w ramach stosunku pracy na naszym wydziale” – wyjaśnia prof. dr hab.Dariusz Tworzydło, kierownik Katedry Komunikacji Społecznej i Public Relations WDIB.
Rada ma być dla władz WDIB źródłem opinii na temat tego, w jakich kierunkach należy rozwijać kształcenie dziennikarzy, przedstawicieli zawodów około medialnych czy ekspertów PR, a także jakie cele kształcenia należy określić na przyszłość.
Branżę PR reprezentują w Radzie dr Emilia Zakrzewska, członkini Polskiego Stowarzyszenia PR i pracownica wydziału, Emilia Hahn – członkini PSPR, prezeska Stowarzyszenia Agencji Public Relations i właścicielka agencji PR Hub, Żaneta Przybylska i Roksana Obuchowska – członkinie zarządu PSPR.
Członkowie Rady zostali zaproszeni w imieniu władz wydziału przez Prodziekan ds. studenckich.
Podczas pierwszego spotkania rada przeanalizowała programy studiów dla dwóch kierunków: dziennikarstwo i medioznawstwo oraz logistyka i administrowanie w mediach (w obu przypadkach to studia licencjackie i magisterskie) i poznała zasady dotyczące aktualnie realizowanego procesu kształcenia.
Gremium ma spotykać się cyklicznie, średnio raz na pół roku lub raz do roku. (mb)