YouTube będzie usuwać treści na temat szczepień przeciw COVID-19, które są sprzeczne z informacjami pochodzącymi od Światowej Organizacji Zdrowia – podaje theguardian.com. Czytamy, że portal społecznościowy podjął tę decyzję parę dni po podjęciu podobnych kroków przez Facebooka.
Czytaj więcej: Facebook podejmuje kolejne działania zachęcające do szczepień
Jak czytamy, YouTube zdecydował się usuwać tego typu wprowadzające w błąd informacje ze względu na to, że szczepionka przeciw koronawirusowi prawdopodobnie pojawi się w stosunkowo niedługim czasie. Źródło cytuje wypowiedź rzecznika prasowego platformy, który przekazuje, że wszystkie treści, które są sprzeczne ze zdaniem lokalnych ekspertów ds. zdrowia oraz WHO, zostaną usunięte z serwisu. Przykładem tego typu fake newsów mogą być twierdzenia o tym, że szczepionka zabija ludzi, powoduje bezpłodność lub za jej pomocą wszczepianoby ludziom mikrochipy – wymienia theguardian.com.
Rzecznik serwisu społecznościowego przekazał także, że od początku lutego 2020 roku z YouTube’a usunięto ponad 200 tys. filmów związanych z niebezpiecznymi lub wprowadzającymi w błąd informacjami na temat koronawiursa – czytamy. Okazuje się także, że zespół odpowiadający za regulamin YouTube’a co tydzień spotyka się z Andy’m Pattinsonem, menedżerem ds. digitalu w WHO, aby porozmawiać o obecnych trendach i potencjalnie problematycznych filmach.
Czytaj także: YouTube łagodzi politykę dotyczącą „wrażliwych wydarzeń” i walczy z dezinformacją o koronawirusie
Źródło przypomina, że w przeszłości YouTube był krytykowany za swoje zasady dotyczące dezinformacji – pod filmami dotyczącymi kontrowersyjnych tematów pojawiają się „infoboksy” odsyłające użytkownika do strony na Wikipedii, na której omówiona jest poruszana kwestia. Teraz serwis zapowiada, że w nadchodzących tygodniach będzie podejmował kolejne kroki, aby podkreślić na platformie wiarygodne informacje na temat szczepień przeciw COVID-19.
Czytaj także: Na stronie głównej YouTube’a pojawią się wiarygodne filmy o koronawirusie
(ak)