W Sejmie i przed nim trwa protest w związku z planowanymi ograniczeniami dotyczącymi pracy dziennikarzy w parlamencie. Jeżeli zmiany wejdą w życie, akredytowani dziennikarze będą mieli wstęp na galerię sejmową w czasie posiedzeń, ale bez możliwości rejestrowania dźwięku i obrazu. 16 grudnia większość polskich redakcji informacyjnych protestowało przez to pod hasłem „Dzień bez polityków”. Jak zagraniczne media relacjonują sytuację w Polsce? O szczegółach czytamy w pb.pl.
Agencja Associated Press pisze o tym, że przeciwnicy „populistycznego polskiego rządu” protestowali w sobotę przed Pałacem Prezydenckim, domagając się od prezydenta ochrony konstytucji tej młodej demokracji przed podjętymi przez rząd działaniami, które uważają za antydemokratyczne. Także francuska agencja AFP informuje o wielu tysiącach ludzi, którzy zebrali się w sobotę przed Pałacem Prezydenckim, aby bronić wolności mediów.
BBC relacjonuje „nadzwyczajne sceny”, do których doszło w piątek, kiedy posłowie opozycji zablokowali salę plenarną, „zmuszając posłów z rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość do głosowania nad przyszłorocznym budżetem w innej sali”. Agencja Reuters ocenia: „Starcia z opozycją unaoczniły pogłębiające się podziały w kraju, będącym największą gospodarką Europy Wschodniej w sytuacji, gdy część Polaków reaguje rosnącym gniewem na wysiłki PiS zmierzające do nałożenia większej kontroli na instytucje państwa”. Węgierskie partie opozycyjne dały w sobotę wyraz solidarności z polską opozycją po piątkowych wydarzeniach – podaje Puls Biznesu za agencją MTI. (mw)