poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności„Zakopiański smog wita turystów”: apel o zniesienie opłaty klimatycznej

„Zakopiański smog wita turystów”: apel o zniesienie opłaty klimatycznej

„Zakopiański smog wita turystów” – billboardy z takim hasłem pojawiły się 6 lutego przy wjeździe do Zakopanego od strony Białego Dunajca i na Krupówkach. Kampania to efekt apelu, który wystosowały do władz miasta Fundacja Akcja Demokracja i ClientEarth.

W ramach wspólnej akcji „Nie płać za smog w Zakopanem”  Fundacja Akcja Demokracja i ClientEarth informują o problemie zanieczyszczenia powietrza i apelują do władz miasta o podjęcie skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

W petycji domagają się, by władze Zakopanego zrezygnowały z pobierania opłaty klimatycznej, ponieważ powietrze w mieście nie spełnia norm czystości, a miasto nie podejmuje skutecznych działań naprawczych. Postulują także, by miasto skorzystało z możliwości, jakie daje ustawa antysmogowa i przyjęło uchwałę na rzecz czystego powietrza oraz podjęło skuteczne działania na rzecz wymiany źródeł ogrzewania na niskoemisyjne, a także dofinansowało mieszkańcom niezbędne inwestycje.

Apel podpisało już ponad 2 tys. osób. Zakup billboardów sfinansowano ze zbiórki wśród osób, które podpisały petycję.

 

AKTUALIZACJA (17.02.2016)

O komentarz na temat akcji zapytaliśmy Urząd Miasta Zakopanego.

„Burmistrz Miasta Zakopane zwraca się z apelem o zaprzestanie podważania renomy Miasta jako znanego ośrodka turystycznego” – czytamy w odpowiedzi biura prasowego Urzędu Miasta Zakopanego. Poniżej fragmenty odpowiedzi biura:

„Cele działań Gminy Miasto Zakopane oraz fundacji i stowarzyszeń, w tym Fundacji ClientEarth Poland, działających na rzecz czystego powietrza są zbieżne. Dokładnie tak samo uznajemy za najwyższą rację prawo każdego do życia, odpoczynku i pracy w czystym środowisku. Niestety, takiego efektu nie da się osiągnąć natychmiast. Władze Miasta Zakopane podejmują kolejne kroki w trosce o środowisko. Do tej pory wprowadzono już Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) wraz z Planem Ograniczenia Niskiej Emisji oraz Planem Mobilności Miejskiej dla Gminy Miasto Zakopane w grudniu 2015 r. oraz przystąpiono do wyróżnionego przez Unię Europejską Projektu LIFE, wspólnie z Województwem Małopolskim i 43 partnerami, w tym z 37 innymi gminami. (…) Następnym etapem będzie zwrócenie się do dysponentów funduszy pomocowych o ich dostosowanie do potrzeb mieszkańców i otwarcie źródeł dofinansowania na termomodernizację. Aktualnie trwają prace nad projektem rozwoju miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej. (…) Aby działać kompleksowo, władze Zakopanego kładą również duży nacisk na usprawnienie komunikacji zbiorowej. W tym celu od października 2015 do marca tego roku realizowane jest pierwsze w historii Zakopanego “Kompleksowe Badanie Ruchu”. (…) Władze miasta posiadają kompleksowy plan stworzenia mieszkańcom łatwiejszego dostępu do ekologicznych źródeł energii oraz usprawnienia komunikacji zbiorowej, gdyż dopiero dając alternatywę można rozważać wprowadzenie zakazu palenia węglem oraz ewentualne ograniczenie ruchu samochodowego. W tym momencie nie ma takiej możliwości, gdyż z powodu braku dostępu do ekologicznego ogrzewania w przystępnej cenie, w wielu rejonach miasta byłoby to niemożliwe. (…) Apelujemy więc o usunięcie szkalujących Miasta billboardów. Zanieczyszczenie powietrza występuje tutaj okresowo i wyłącznie w centrum. W przeważającej części roku, poza okresem grzewczym powietrze w całym Zakopanem jest czyste”.

(mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj