środa, 27 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościZnamy wizerunek Polaków na Ukrainie

Znamy wizerunek Polaków na Ukrainie

Ukraińcy dobrze wypowiadają się o Polsce i Polakach, mają z Polską pozytywne skojarzenia, a Polakom przypisują pozytywne cechy – tak wynika z drugiej edycji badań Instytutu Spraw Publicznych dotyczących postrzegania Polski i Polaków na Ukrainie. Dobrze wypadły także stosunki polsko-ukraińskie.

Wyniki z zakresu badań opinii publicznej pokazują, że dla 26 proc. dorosłych Ukraińców Polska to kraj przyjazny, a 19 proc. zazdrości nam dobrych stosunków z Zachodem i wejścia do UE, twierdząc, że Polska to symbol sukcesu gospodarczego i lepszego życia. Co ciekawe, większość ankietowanych uznaje za zgodne z interesami Ukrainy zbliżenie jej do Rosji, a nie do UE. Tylko 5 proc. respondentów kojarzy nasz kraj z katastrofą smoleńską. Negatywne odczucia – zarówno, co do relacji międzyludzkich, jak i międzypaństwowych ma 3 proc. badanych. Za to prawie 70 proc. uważa stosunki polsko-ukraińskie za dobre. Ponad połowa opinii respondentów budowana jest na podstawie programów telewizyjnych (52 proc.), co nie dziwi, bo w 2010 r. zaledwie co dziesiąty Ukrainiec odwiedził Polskę.

Wizerunek Polski na tle badań ukraińskiej prasy jest jednoznacznie pozytywny w mediach prozachodnich i niewyraźny, ambiwalentny w mediach „wielosektorowych”. Wśród czołowych ukraińskich tytułów prasowych nie ma gazety/czasopisma antypolskiego. Warto zauważyć, że ukraińska prasa w znacznym stopniu polega na polskich korespondentach zagranicznych jako na wiarygodnym źródle informacji. Ostatnie tematy związane z Polską, które obiegły tamtejsze media, to: wybory prezydenckie, katastrofa smoleńska i powódź, a w ramach sensacji: zabójstwo w biurze PiS, ewakuacja turystów z Wieliczki, kastracja pedofili, zakaz dawania „klapsów” dzieciom i największy pominik Jezusa. Na łamach dzienników Polska jest uznawana za „adwokata Ukrainy w UE” i „okno na Europę”.

Badanie zostało przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii na reprezentatywnej grupie 2 tysięcy Ukraińców powyżej osiemnastego roku życia we wrześniu i październiku 2010 roku. Gazety, które badano, to: Fakty i Kommentarii, Segodnia, Ukraińska Prawda, Dzerkało Tyżnia, Lewyj Bierieg. Szerzej wyniki badań opisane i skomentowane są na stronie www.isp.org.pl. (es)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj