Do końca maja bieżącego roku – zgodnie z regulaminem konkursu – do sekretarza Jury wpłynęły projekty z pięciu uczelni. Projekty łączą promocję nauki i promocję uczelni – bo tak należy odczytywać działania promujące naukę, ale realizowane na danej uczelni czy też pod jej wyłącznym wyraźnym logo. W tym roku organizatorzy konkursu stworzyli także możliwość zdobycia nagród indywidualnych tym, którzy stworzyli projekty autorskie i wprowadzili je w życie.
W kategorii „Działania popularyzujące naukę i/lub uczelnię zaprojektowane i realizowane przez zespoły uczelniane dedykowane projektowi” zwycięzcą ogłoszono projekt:
KSIĄŻKA DLA DZIECI „Psotopolis. Gigawędrówka” przygotowany i realizowany pod kierunkiem Kingi Nemere-Czachowskiej przez CENTRUM PROMOCJI I INFORMACJI – PROGRAM „ABSOLWENT UMK” – oczywiście z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Popularyzacja nauki oraz promocja UMK w gronie dzieci w wieku 7-10 lat poprzez interaktywną książkę z 10 zadaniami do samodzielnego wykonania. Akacja dzieje się na UMK, prawdziwe treści naukowe (badania prowadzone na UMK) oraz uczelniane (działania i usytuowanie jednostek) „przemycone” zostały poprzez przygody trojga bohaterów – małych Psotnikusów: Złośnicy, Niszczyciela i Szkodnika, którzy powstali w wyniku eksperymentu, następnie – bawiąc się, poznają tajniki uniwersytetu, a dzięki obcowaniu ze światem akademickim przechodzą wewnętrzną i zewnętrzną przemianę…
W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymuje projekt „Pasje-Tryptyk” przygotowany i realizowany pod kierunkiem Pani Doroty Sikory przez Biuro Informacji, Promocji i Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Projekt trzech filmowych portretów – „Pasje-tryptyk” ma na celu przybliżenie trzech postaci, dwójki absolwentów i jednego studenta, poprzez ukazanie ich pasji.
Celem projektu było przedstawienie uczelni jako miejsca, gdzie rodzą się pomysły na życie, miejsca, w którym można osiągnąć cel, które wzmacnia potencjał tkwiący w studentach.
Filmy, osiągające kilkudziesięciotysięczną oglądalność, można obejrzeć na uczelnianym kanale serwisu Youtube.
W kategorii „Autorskie działania promocyjne i komunikacyjne na rzecz uczelni i/lub nauki” zwycięzcą została Pani Katarzyna Kołys reprezentująca Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej za pomysł i wdrożenie projektu „Bawimy się kryształami”.
Autorka opracowała projekt, którego celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, że krystalografia umożliwiła zdobycie wiedzy na temat struktur DNA, tworzenie protein w komórkach, projektowanie nowoczesnych materiałów i rozwój elektroniki. Unikatowość projektu „BaWIMy się kryształami” polega na połączeniu aspektów chemiczno–fizycznych ze sztuką i designem. Autorka współpracuje w nim z Muzeum M.Skłodowskiej-Curie, Polskim Towarzystwem Chemicznym, dziennikarzami naukowymi, konserwatorem sztuki i designerką. Przypomnijmy, że Katarzyna Kołys w ubiegłorocznej edycji promyk-ów została dwukrotnie wyróżniona za dwa inne swoje projekty promocyjne, realizowane na macierzystym Wydziale.
Wyróżnienia w kategorii „Autorskie działania promocyjne i komunikacyjne na rzecz uczelni i/lub nauki” Jury postanowiło w tym roku nie przyznawać.
PRoto.pl jest patronem medialnym wydarzenia.