czwartek, 9 stycznia, 2025
Strona głównaArtykułyJa tam wolę blogerki

Ja tam wolę blogerki

Poprawcie mnie, jeżeli się mylę, ale mam wrażenie, że blogosfera to dla nas, PR-owców wciąż terra incognita. W USA blogi są chętnie czytane przez dziennikarzy w ramach codziennej prasówki, u nas to wciąż lekceważone medium. Tak! Medium – podkreślam z całą stanowczością. Dlaczego warto uwzględniać blogi w planach komunikacji? Właśnie o tym słów kilka.

Wskaźniki czytelnictwa blogów coraz częściej dorównują wynikom sprzedaży największych tygodników opinii. Blogosfera powiększa się wraz ze wzrostem liczby internautów. Okazuje się także, że czytelnicy blogów zazwyczaj nie poprzestają na jednym, a regularnie zaglądają do kilku innych (wg raportu PBI pt.: Motywacje, zachowania i poglądy autorów i czytelników BLOGÓW”). Blogi stają się coraz bardziej popularne, tymczasem branża PR-owa chyba wciąż lekceważy je jako kanał przekazu. Sponsorowanie bloga czy działanie z „liderami opinii” w polskich warunkach należy do rzadkości. Pierwszy tego typu przypadek na dużą skalę miał miejsce dopiero w 2009 r., gdy Agito.pl podjęło się sponsoringu blog mediafun.pl.* Czyżby Blogosfera nie miała dobrego publicity? Być może było tak do tej pory. Z pewnym przełomem w postrzeganiu autorów blogów mieliśmy do czynienia pod koniec 2010 r., kiedy to wyprawa Kominka do USA pod auspicjami Burger Kinga odbiła się szerokim echem nie tylko w mediach elektronicznych. Ukłonem w stronę blogosfery było też zaangażowanie w kampanię outdoorową Microsoft Natalii Hatalskiej i Macieja Budzicha. Wkrótce planowana jest premiera pierwszego filmu dokumentalnego o polskich blogerach, jednak odnoszę wrażenie, że blogerzy wciąż jeszcze przez wielu specjalistów ds. komunikacji nie są traktowani poważnie. Tymczasem…

Warto przyjrzeć się korzyściom, jakie przynosi współpraca z blogosferą

Blogi, jako nowe i wciąż zmieniające się medium, mają swoją specyfikę. Media relations z blogerami charakteryzuje się m.in. tym, że:

  1. Dokładnie wiemy kto czyta bloga – trudno o znalezienie kanału z bardziej precyzyjnie sprofilowaną grupą celową. Współczesne narzędzia monitorujące zachowania internauty potrafią stworzyć zadziwiająco dokładny portret czytelnika.
  2. Blogerzy nie boją się posądzenia o reklamę. Bloger nie musi negocjować z wydawcą, czy wolno mu opisać dany produkt/usługę.
  3. Publikacja na blogu jest contentowo idealnie dopasowana do konkretnego medium i czytelnika, a przez to chętniej konsumowana. Przykładowo – może być to: krótki wpis, fotorelacja, clip video czy plik MP3 – wszystkie te formaty mogą być użyte do prezentacji naszego produktu. W tradycyjnej prasie jesteśmy siłą rzeczy ograniczeni do jednego formatu.
  4. Relacje między autorem bloga a czytelnikiem są głębsze niż w przypadku autorów tekstów w tradycyjnych mediach[1].
  5. Blogi mają zasięg porównywalny z tradycyjną prasą (kilka najpopularniejszych polskich blogów może się pochwalić miesięczną liczbą ok. 100 tys. użytkowników).
  6. Blogerzy są bardziej nastawieni na współpracę z agencjami/marketerami niż przedstawiciele tradycyjnych mediów. Lubią angażować się w interesujące i innowacyjne projekty marketingowe.
  7. Komunikacja z blogerami zazwyczaj jest bardziej partnerska, mniej oficjalna, a to ułatwia współpracę.

Jak skutecznie wykorzystać tę wiedzę i dotrzeć do kilkuset tysięcy odbiorców z grupy celowej?

Blogosfera jest kobietą. Według badań Gemius zleconych przez MEC aż 79 proc. czytelników blogów to właśnie kobiety, a 71 proc. mieści się w przedziale wiekowym 15-34 lata. Co więcej, połowa czytelniczek uznaje informacje zamieszczone na blogach za wiarygodne. Mając te dane na uwadze agencja Heureka postanowiła zaprosić czołowe polskie blogerki segmentu zdrowie i uroda do udziału w evencie. Krótko mówiąc: postanowiliśmy przenieść świat wirtualny do realu. Okazją do spotkania była premiera najnowszej prostownicy Philips ProCare Keratin. Blogerki i czytelniczki na własnej głowie przetestowały możliwości produktu. Dodatkowo, panie miały okazje poczuć się jak prawdziwe „tap madl”, jako że do ich dyspozycji byli: fryzjer, stylistki i wizażystka. Ukoronowaniem imprezy była profesjonalna sesja fotograficzna.

Schemat znany z wielu eventów zaowocował zaskakująco dużym media coverage. Blogerki zamieściły bardzo obszerne relacje ze spotkania. Wiele z nich swoje wrażenia opisało w kilku oddzielnych wpisach. Same eksponowały produkt i wymieniały jego nazwę. Tego zresztą oczekiwały od nich czytelniczki, które skomentowały relacje z imprezy skomentowały w 202 wpisach. Według naszych danych informacja o prezentacji i produkcie tylko w grudniu dotarła do: 109,5 tys. unikalnych użytkowników. W styczniu br zasięg komunikacji kształtował się na podobnym poziomie. Wszystko to na 8 bardzo sprofilowanych blogach.

Nie tak łatwo

Powiecie pewnie – ok, to żadna trudność, by zaprosić kilku blogerów na kolejną konferencję prasową i przekazać im materiały – niech piszą. W praktyce to nie takie proste. W opisanym wyżej przypadku przydało się zdobywane od 2004 roku doświadczenie Heureki we współpracy z social media. Diabeł tkwi w szczegółach i zapewniam Was, że doprowadzenie do takiego efektu komunikacyjnego akcji wymaga znakomitej znajomości tego środowiska.

Zanim rozpoczniesz działania w blogosferze, stwórz sobie jej mapę. Kluczem do sukcesu kampanii jest m.in. odpowiedni dobór kanałów. Określ jakie obszary tematyczne cię interesują i sporządź listę najlepszych blogów w danej kategorii. Na początek dobrym wskaźnikiem mogą być laureaci konkursu „Blog Roku”, ale to oczywiście nie wyczerpuje puli. Najpopularniejsze blogi to takie, do których prowadzi mnóstwo linków i które mają sporą rzeszę czytelników. Informację o zasięgu można często znaleźć na samym blogu. Jeżeli jej tam nie ma warto skorzystać z Google Adplanner lub AdTaily. Nie bez znaczenia jest także warstwa stylistyczna, której spójność z wizerunkiem konkretnego produktu należy ocenić samodzielnie (niektórzy autorzy preferują dosadne sformułowania). Przed wysłaniem zaproszenia do współpracy trzeba również pamiętać o sprawdzeniu wcześniejszych wpisów blogera na temat naszej lub konkurencyjnych marek.

Blogosfera jest wyzwaniem. Trzeba ją po prostu lepiej poznać, bo wiele tradycyjnych narzędzi dotarcia (komunikaty, notki etc.) w jej przypadku po prostu nie znajdują zastosowania. Mimo wszystko jestem przekonany, że wkrótce stanie się ona standardowym kanałem komunikacji w kampaniach PR-owych.

Czy blog to prasa?

Formalnie? Spotkacie różne stanowiska. Warto jednak zwrócić uwagę, że blogi można określić jako często aktualizowane strony internetowe, których zawartość jest wyświetlana w odwróconej kolejności chronologicznej (np. Schmidt, 2007). I chociaż w ustawie Prawo Prasowe z oczywistych przyczyn Internet i blogi nie są wymienione, to mieszczą się one w ujętej w Art. 7 ust. 2 definicji: ”prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą…”.

Niezależnie od interpretacji Ustawy warto zacząć zwracać uwagę na potencjał tego medium, bo jako źródło informacji służy coraz większej rzeszy internautów.


[1] „Ścieżki internautów:blogi”; Syntetos. New Market Research

*Korzyści, jakie odniosło Agito.pl, klika lat temu były niezaprzeczalne – ekwiwalent mediowy działań przyniósł 200 krotny zwrot z inwestycji, znaczny wzrost rozpoznawalności marki Agito a ilość „wycinków mediowych” przekroczyła liczbę 400.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj