czwartek, 9 stycznia, 2025
Strona głównaArtykułyLegalne sterydy dla PR-u, czyli 10 wskazówek dla małych firm na wyrobienie...

Legalne sterydy dla PR-u, czyli 10 wskazówek dla małych firm na wyrobienie mięśni

Według badań stowarzyszenia the Small Business Association, 95% małych firm upada w ciągu pierwszych pięciu lat obecności na rynku. Nam udało się przeciwstawić temu trendowi, co więcej, osiągnęliśmy obroty sięgające 9 milionów dolarów i zatrudniliśmy 65 pracowników w ciągu 10 lat. Na nasz sukces złożyło się wiele czynników, nie wyłączając najzwyklejszego w świecie łutu szczęścia. Oto lista dziesięciu najważniejszych, które sprawdzą się też w przypadku każdej innej firmy:

1. Uważajcie się za pełnoprawną markę. Zbyt wiele firm definiuje siebie przez pryzmat klientów, dla których pracuje. Jakkolwiek postawa taka wynika z dobrych intencji, często okazuje się zgubna w skutkach. Nie należy umniejszać swojej roli w ostatecznym powodzeniu projektu. Świat musi być świadomy istnienia waszej firmy jako odrębnego podmiotu. Zainwestujcie czas i pieniądze w promowanie waszej marki. Traktujcie siebie w taki sam sposób, w jaki traktujecie kluczowych klientów.

2. Odróżnijcie się. Banki, linie lotnicze, kancelarie prawnicze i wiele innych firm opiera się na podobnym modelu. Odnajdźcie główny element różniący waszą firmę od konkurentów i wykorzystajcie go dla potrzeb kampanii marketingowej. Wszak na tym znamy się najlepiej, to jest nasze narzędzie do zdobywania pozycji rynkowej. „To, co dzieli nas od konkurencji pomaga oddzielić naszych klientów od ich”.

3. Stawiajcie sobie wysokie cele. Stare powiedzenie o tym, że każda najdłuższa nawet podróż zaczyna się od jednego małego kroku, sprawdza się również w biznesie. Kiedy wraz z moim partnerem zaczynaliśmy prowadzić naszą spółkę w jego kawalerce na Manhattanie, pracowaliśmy dla małych klientów, żeby opłacić rachunki. Wykorzystaliśmy nasze pierwsze małe sukcesy, aby zdobyć większych klientów. Takich, których od samego początku uważaliśmy za swój ostateczny cel. Ta dalekowzroczność okazała się słusznym podejściem.

4. Otaczajcie się ludźmi bystrzejszymi od siebie. Bez względu na to za jak błyskotliwych się uważacie, zawsze znajdzie się ktoś bystrzejszy od was. Ktoś, kto wniesie do firmy doświadczenie i sposób myślenia inny od waszego. Dlatego właśnie zatrudniliśmy byłych prawników, dziennikarzy i specjalistów od grafiki i stron www. Nie bójcie się wyzwań, podejmijcie je. Wyjdzie to na dobre wam i waszej firmie.

5. Propagujcie kulturę podejmowanie ryzyka. Na przestrzeni lat wiele firm, w tym nasza, wprowadzało na rynek produkty i usługi, które błyskawicznie przepadały w zalewie konkurencji. Potrafiliśmy wyciągnąć wnioski z tej lekcji. Niektóre z pomysłów, które wydawały się niepraktyczne na początku, z czasem wyewoluowały w najbardziej lukratywne przedsięwzięcia.

6. Relacje. Nigdy nie wiadomo gdzie pojawi się okazja wygrania wielkiego kontraktu. Jednym ze sposobów na to, by nie przegapić szansy jest zaangażowanie się we współpracę z innymi firmami. Wśród naszych partnerów są agencje reklamowe, kancelarie prawnicze oraz studia produkcyjne. Uwierzcie mi, wskazówki zdobyte dzięki budowaniu tego typu relacji pomogły Peppercomowi wyjść z pogorzeliska, jakim stał się segment marketingu www, oraz przebudować naszą bazę klientów dzięki technologii Web 2.0., którą dziś reprezentujemy. Z tego samego powodu stale otrzymujemy zapytania ofertowe od głównych graczy branż, w których działamy.

7. Odkryjcie, co spędza sen z powiek waszym klientom. Jeśli tylko uda wam się określić problem, który nie daje spokoju waszym klientom, będziecie w stanie opracować środki zaradcze. Jednak by to osiągnąć musicie wejść naprawdę głęboko w psychikę waszych klientów. Poznać każdy, drobny szczegół. Im ściślejsza relacja jest między wami, tym lepszą pozycję uzyskacie do tego, by prowadzić skuteczną współpracę.

8. Przewidujcie możliwe wyzwania. Dziś każdy stara się uszczknąć jak najwięcej dla siebie z dobrej koniunktury na Dalekim Wschodzie i w Azji. Regiony te rzeczywiście rozwijają się prężnie. Pytanie, co potem? Na jakie produkty i usługi będzie popyt w przyszłych latach tego stulecia? Kto ich będzie potrzebował i dlaczego? Co możecie zrobić, by pokonać konkurencję i zaoferować je jako pierwsi?

9. Inwestujcie w swoich pracowników. W obecnych czasach pracownicy oczekują czegoś więcej, niż regularnej podwyżki czy awansu. Innowacyjne firmy tworzą niestandardowe, wewnętrzne programy szkoleniowe, które wychodzą poza tradycyjne systemy wynagrodzeń. Dla nas kluczowe obszary to media relations, tworzenie tekstów oraz zarządzanie współpracą z klientem. Poza podstawowymi elementami, każda firma powinna szkolić swych pracowników w zakresie, między innymi, zdolności nadzorczych, zarządzania czasem czy też umiejętności tworzenia relacji. Tego typu działania pomagają budować lojalność oraz wzmacniają więzi między pracownikami.

10. Dobrze się bawcie. Pracowałem kiedyś w biurze, w którym panowała grobowa cisza, tak, że można było usłyszeć szpilkę spadającą na podłogę. W dzisiejszym świecie biznesowym zarządzanie poprzez zastraszanie nie może mieć miejsca. Znajdźcie czas na relaks i zabawę z pracownikami. Tylko nie pijcie Kool-Aida (syntetyczny napój smakowy – D.R.). Tak bardzo lubimy powtarzać, że traktujemy interesy naszych klientów i naszej firmy poważnie. Tylko, że nigdy nie traktujemy siebie samych całkiem poważnie.

Steven Cody jest współzałożycielem i partnerem zarządzającym w Peppercom, firmie komunikacji strategicznej, która ma swą siedzibę w Nowym Jorku oraz oddziały w Londynie, San Francisco i Chicago. Jego “10 Lekcji” stanowi fragment książki “What’s Keeping your Customer’s Up at Night?”, którą napisał wspólnie z dr. Richardem Hartem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj