środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaArtykułyNie mam czasu mówić krótko

Nie mam czasu mówić krótko

„Nie mam czasu mówić krótko” – odpowiedział pewien znany profesor ekonomii reporterowi TV, który chciał z nim nakręcić tzw. „setkę”, czyli krótką, kilku- lub kilkunastosekundową wypowiedź na bieżący temat do wieczornego programu informacyjnego. W rezultacie, ważna opinia mądrego profesora się nie ukazała, gdyż z zachowaniem jej logicznego ciągu oraz z użytymi figurami stylistycznymi trwała prawie minutę i nie można jej było sensownie „pociąć”. W trzyminutowym materiale nie jest możliwe poświęcenie aż połowy czasu tylko jednej, choćby najmądrzejszej, osobie.

Jako widzowie zżymamy się czasami na powierzchowność materiałów informacyjnych. Pytamy, dlaczego nie ma w nich więcej wypowiedzi naukowców, profesorów i laureatów międzynarodowych konkursów. Narzekamy, że zamiast nich widujemy celebrytów, polityków wszelkiej maści i wręcz przypadkowe osoby. Powód jest prosty: oni – w przeciwieństwie do większości profesorów i autorytetów naukowych – mają czas mówić krótko…

Zwięzłość i logika wypowiedzi przed kamerą, zwłaszcza w języku polskim z jego barokowym charakterem, to umiejętność niezbędna w coraz większej gamie zawodów i funkcji, nie tylko tych bezpośrednio związanych z komunikacją jak rzecznicy czy PR-owcy.

Wszyscy chyba pamiętamy pierwsze zdanie „Popiołów”: „Ogary poszły w las”. Samo dzieło liczy kilkaset stron, ale mistrzostwo ekspresji autora tych czterech prostych słów do dziś służy za wzorzec przyciągania i skupiania uwagi – od samego początku.

Pozostańmy przy mistrzach słowa. Zaledwie kilka lat temu, już w czasach współczesnych mediów elektronicznych, Wisława Szymborska zauważyła, że „…żyjemy dłużej, ale (…) krótszymi zdaniami”.  Telewizja, radio czy internet są tylko kanałami przekazu tak, jak kiedyś były nimi książki i gazety. Nie ma powodu, by w tych współczesnych kanałach dostosowanych do współczesnego życia nie stosować szybkich i  zwięzłych metod porozumiewania się z otoczeniem. Nawet niektórzy światowi nadawcy radiowo-telewizyjni zalecają swoim dziennikarzom opisywanie materiałów reporterskich w nie więcej niż 140 znakach. Ciekawe, ilu z nas byłoby w stanie do tego się dostosować…

Zbigniew Lazar, ekspert ds. wizerunku i reputacji, trener Akademii PRoto

Wystąpienia publiczne i przed kamerą – sprawdź warsztaty 23 maja w PRoto!

PROGRAM I ZAPISY

W trakcie zajęć z kamerą przygotujesz się do wystąpień; dowiesz się, jak skutecznie przekonywać do swoich racji oraz jak doskonalić łatwość i swobodę wypowiedzi przed kamerą. Zajęcia uwrażliwią Cię na przekazy niewerbalne i mowę ciała. Podejmiemy również trudne, bo nieodłącznie związane z wystąpieniami wyzwania: pokonywanie stresu, radzenie sobie z agresją i niechęcią mediów, nagraniami z zaskoczenia oraz innymi przeszkodami. Warsztaty prowadzą Zbigniew Lazar i Andrzej Pomarański

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj