środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaArtykułyRaporty sponsoringowe – klucz do efektywności w sponsoringu sportowym

Raporty sponsoringowe – klucz do efektywności w sponsoringu sportowym

Mecz piłki nożnej, turniej tenisa ziemnego, zawody lekkoatletyczne – wszystkie te wydarzenia przyciągają zarówno na stadiony, jak i przed ekrany telewizorów rzesze ludzi. Dla firm są to wręcz wymarzone warunki do zareklamowania swoich produktów czy usług. A dla sportowców świetna okazja, by zainteresować potencjalnych sponsorów. Nawiązywanie współprac wymaga jednak rozważności i przemyślanego działania. W tym procesie obu stronom mogą pomóc raporty sponsoringowe.

Jednym z kluczowych czynników gwarantujących sukces w świecie sportu jest ciągły rozwój. Sponsoring otwiera przed sportowcami i instytucjami sportowymi możliwości działania na większą skalę. Jednak, żeby nawiązać obiecującą współpracę, najpierw muszą oni właściwie przedstawić sponsorom swoje możliwości.

W sponsoringu sportowym istotne jest, by wszystkie podejmowane działania były wcześniej dobrze przemyślane, a ich efekty na bieżąco monitorowane. To wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i odpowiednich narzędzi, które umożliwią kompleksowo podejść do analizy.

Wykwalifikowanych w tym zakresie ekspertów można znaleźć w Instytucie Monitorowania Mediów. Dysponują oni nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale także specjalistycznymi narzędziami. Zakres usług IMM obejmuje m.in.: monitoring mediów i reklam, analizę przekazów medialnych, a także tworzenie raportów dla firm zaangażowanych w sponsoring sportowy, jak również dla sportowców, związków sportowych oraz organizatorów wydarzeń.

Raport sponsoringowy – korzyści dla sponsora…

Dla sponsora raport to narządzie, dzięki któremu może on lepiej poznać korzyści wynikające ze wspierania danego sportowca czy dyscypliny sportowej. Taki dokument to dla organizacji podstawa do podjęcia świadomej decyzji, co przyczynia się do osiągnięcia lepszych zwrotów z inwestycji. Kolejną zaletą raportów sponsoringowych jest pozyskanie informacji na temat trendów czy efektywności różnych form sponsoringu.

…i sponsorowanego

Z perspektywy sportowców (organizacji/instytucji sportowych) raporty są cennym źródłem wiedzy o współpracach ze sponsorami. Dzięki danym zebranym w raporcie mogą oni skroić swoje oferty na potrzeby konkretnych firm, raportować efektywność działań czy negocjować warunki umów. Korzystając z raportów sponsoringowych, sportowcy mogą łatwo wykazać obecnym czy też potencjalnym sponsorom korzyści płynące ze współpracy z nimi.

Jakie są najważniejsze wskaźniki raportów sponsoringowych?

By raport sponsoringowy spełniał swoje zadanie, zawarte w nim dane muszą być dobrane w przemyślany sposób. Możliwości jest wiele.

Mapa medialna – kluczowy drogowskaz w świecie sponsoringu

Podstawowym elementem raportów tworzonych przez Instytut Monitorowania Mediów jest tzw. mapa medialna. Podsumowuje ona efektywność działań sponsoringowych w analizowanym okresie.

Każda mapa medialna składa się z trzech bazowych elementów:

  • liczba publikacji – łączna liczba materiałów dziennikarskich, które ukazały się we wszystkich rodzajach mediów – prasa, radio, telewizja, internet, media społecznościowe (w tym podcasty i fora internetowe);
  • zasięg publikacji – informuje o liczbie potencjalnych kontaktów z przekazami (jest prezentowany zarówno zbiorczo, jak i w podziale na poszczególne typy mediów);
  • AVE publikacji – ekwiwalent reklamowy to pieniężna wartość publikacji z danego medium. Oznacza to, że tyle należałoby wydać, gdyby analizowane przekazy miały być opublikowane w formie reklamy.
Mapa medialna w sponsoringu sportowym

Od ogółu do szczegółu

W raporcie sponsoringowym można znaleźć informacje m.in. o tym:

  • jak wyglądała dyskusja w mediach społecznościowych – ile publikacji się pojawiło, jaki miały zasięg, a także ile interakcji odnotował dany profil;
  • kiedy i dlaczego pojawiały się pliki komunikacyjne – kiedy najwięcej mówiło się o sponsorze/sponsorowanym;
  • jaki był profil mediów, które zajmowały się tematem;
  • jak rozkładały się publikacje względem regionów;
  • jaka była wielkość przekazu.

Kto, gdzie i co – najważniejsze informacje o przekazach w jednym miejscu

W raportach sponsoringowych tworzonych przez ekspertów IMM bardziej szczegółowy wgląd w przekazy medialne umożliwiają takie parametry, jak:

  • przykłady publikacji, które cieszyły się największą popularnością – miały największy zasięg/AVE w badanym przedziale czasowym;
  • wykaz dziennikarzy – w zestawieniu prezentowani są autorzy, którzy stworzyli największą liczbę przekazów;
  • lista mediów – w tym miejscu raportu znajdują się tytuły prasowe, stacje telewizyjne, radiowe oraz portale internetowe, które najczęściej skupiały się na analizowanym temacie.

Serce raportu sponsoringowego, czyli sposoby i formy ekspozycji

Sposoby i formy ekspozycji informują o tym, gdzie konkretnie pojawił się sponsor oraz jak długo był widoczny. W raportach IMM można wyróżnić pod tym względem następujące parametry:  

  • rodzaj ekspozycji – mówi o tym, w jakiej formie pojawiła się nazwa sponsora/logo (np. tekst, grafika, audio czy też materiał w formie mieszanej, jak np. w telewizji)
  • nośniki ekspozycji – informują o miejscu, w którym widoczny był sponsor – logo na koszulce zawodnika czy płycie stadionu lub też nazwa marki na rakiecie – możliwości jest wiele. Analitycy IMM wszystkie je oznaczają, a następnie określają, ile ich było na poszczególnych elementach oraz szacują ich wartość wyrażoną w formie ekwiwalentu reklamowego.
  • długość ekspozycji – to wskaźnik odnoszący się do przekazów radiowych i telewizyjnych. Dzięki niemu sponsor pozyskuje informacje o tym, ile czasu był on eksponowany w danym programie.
Formy ekspozycji sponsora

Powyższe dane pozwalają sprawdzić, jaka forma ekspozycji była najkorzystniejsza i przyniosła firmie największe zyski (zwrot z inwestycji – ROI). Z perspektywy sportowca takie dane są przydatne przy tworzeniu ofert, jak i definiowaniu  ich cenowego zróżnicowania dla poszczególnych kategorii sponsorów.

Pewniejszy wybór dzięki raportom porównawczym

Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez IMM są raporty porównawcze. Można w nich zestawić wybranych sportowców i porównać ich potencjał sponsoringowy: zobaczyć, który z nich jest bardziej medialną postacią czy kto cieszy się większym zainteresowaniem publiczności. Obiektem badania mogą być także dyscypliny i drużyny sportowe. Na podstawie ich ogólnej medialności można przewidzieć ich potencjał sponsoringowy.

Raport porównawczy to także narzędzie sprawdzające się w monitorowaniu konkurencji. Umożliwia on zbadanie działań sponsoringowych innych firmy i tym samym określenie, jak dana marka wypada na rynku.

Efektywny sponsoring sportu dzięki raportom sponsoringowym

Wymienione wyżej dane to tylko przykładowe elementy raportów sponsoringowych tworzonych przez IMM. Warto podkreślić, że tego typu badania mogą też uwzględniać indywidualne wytyczne klienta oraz specyfikę danej branży czy projektu. Wszystko uzależnione jest od potrzeb zamawiającego.

Sponsoring sportowy to dziedzina, w której każda decyzja ma znaczenie. Raporty sponsoringowe mogą pomóc zarówno sponsorom, jak i sportowcom w wybraniu tej najbardziej korzystnej drogi. Warto w tym zakresie postawić na współpracę z zaufanym partnerem. Instytut Monitorowania Mediów dysponuje najwyższej jakości, kompletnymi danymi ze wszystkich mediów, a badania są opracowywane przez doświadczonych analityków.

Więcej informacji na temat raportów tworzonych przez IMM można znaleźć na stronie.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj