poniedziałek, 27 stycznia, 2025
Strona głównaCase studiesPracownia Umiejętności

Pracownia Umiejętności

Tytuł projektu:
Pracownia Umiejętności

Podmioty realizujące projekt:
Polska Telefonia Cyfrowa we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce i lokalnymi organizacjami pozarządowymi.

Określenie problemu/możliwości:
Od 2003 roku Polska Telefonia Cyfrowa operator sieci Era i Heyah we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce i lokalnymi organizacjami pozarządowymi realizuje program Pracownia Umiejętności. Powstał on w odpowiedzi na problem społeczny, którym jest utrudniony dostęp młodzieży z małych miejscowości do instytucji kulturalnych i edukacyjnych. Tym samym młodzież ta, w porównaniu z rówieśnikami mieszkającymi w dużych miastach, ma mniejsze szanse na rozwój zainteresowań i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Sytuacja młodych Polaków pokazuje, że przekazywana im w tradycyjnym systemie nauczania wiedza nie jest dostosowana do potrzeb rynku, na którym coraz częściej liczą się kompetencje społeczne takie, jak: umiejętność pracy w grupie, planowanie, komunikacja. Konsekwencją tego jest wysokie bezrobocie wśród osób do 24 roku życia.

Grupa docelowa:
Program kierowany jest do młodzieży w wieku 15-24 lat, mieszkającej poza centrami kulturalno-edukacyjnymi.

Cel projektu:
Głównym celem jest stworzenie młodzieży szans na zdobycie kompetencji społecznych tj. m.in. umiejętności pracy w grupie, komunikacji, odpowiedzialności i samodzielności. Zgodnie z założeniami programu młodzi ludzie mają zyskać możliwość realizacji działań zgodnych z ich zainteresowaniami i oczekiwaniami oraz potrzebami społeczności lokalnych.

Prowadzone działania:
W Pracowni Umiejętności lokalne organizacje pozarządowe wyłonione w drodze konkursu organizują w swoich społecznościach lokalne konkursy grantowe dla grup młodzieżowych, w których nagrodami są środki finansowe na realizację projektów. Dofinansowywane są inicjatywy młodzieżowe skierowane na rozwój zainteresowań, pasji i budowę aktywnych postaw, które pomogą młodzieży świadomie kształtować swoją przyszłość. W trakcie trzech edycji programu dofinansowano realizację 655 projektów młodzieżowych kwotą o wysokości prawie 950 tys. zł. Środki te zostały przekazane przez Polską Telefonię Cyfrową oraz pozyskane przez koordynatorów ze źródeł lokalnych.
Co roku tematyka projektów jest bardzo zróżnicowana. Zasadą Pracowni Umiejętności jest to, że młodzież sama decyduje o tym, czym chce się zająć, co jest interesujące dla niej oraz potrzebne w ich miejscowości. Młodzież organizuje warsztaty plastyczne, zakłada zespoły muzyczne, uczy się tańczyć, trenuje różne dyscypliny sportowe i organizuje zawody, robi zdjęcia, redaguje swoje czasopisma, zwiedza okolicę, dba o przyrodę i swoje najbliższe otoczenie. Dzięki Pracowni Umiejętności młodzi ludzie nie siedzą w domu, nie marnują czasu przed telewizorem. Mają możliwość zrobić coś ciekawego i pożytecznego dla siebie, swoich rówieśników, osób młodszych i starszych, a także tych potrzebujących.
W każdej edycji programu przedstawiciele grup młodzieżowych realizujących projekty oraz ich dorośli opiekunowie uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych trenerów, na których uczą się pracy w grupie, komunikacji oraz partnerskiej współpracy. Do tej pory w warsztatach uczestniczyło ponad 350 osób młodych oraz dorosłych.

Działania promocyjne programu na poziomie ogólnopolskim prowadzi Polska Telefonia Cyfrowa i Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Informacje o rozpoczęciu nowej edycji oraz o konkursie na lokalnych koordynatorów zamieszczane są w portalach internetowych popularnych wśród organizacji pozarządowych (www.ngo.pl, www.witrynawiejska.pl, www.agro-info.pl, portale regionalne), w prasie lokalnej oraz wysyłane są drogą mailową bezpośrednio do organizacji zajmujących się współpracą z młodzieżą.

Trzecia edycja programu zainaugurowana została debatą pt. Pokolenie Transformacji – wartości i inspiracje młodych Polaków, która odbyła się 1 grudnia 2005 roku w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W debacie udział wzięli psychologowie, nauczyciele, osoby posiadające doświadczenie w pracy z młodzieżą oraz młodzi ludzie, którzy zrealizowali własne projekty w ramach Pracowni Umiejętności. W trakcie spotkania odbyła się także promocja publikacji Krótkie historie Pracowni Umiejętności.

Od 2005 roku program posiada własną stronę internetową www.pracowniaumiejetnosci.pl, na której znaleźć można informacje na temat historii, metody i zasad Pracowni Umiejętności, koordynatorów lokalnych oraz projektów młodzieżowych. Strona tworzona jest we współpracy z młodymi ludźmi, którzy pełnią rolę „Reporterów Pracowni Umiejętności” – zamieszczają opisy projektów w bazie, przesyłają aktualne informacje na temat realizowanych działań, zaproszenia, oraz zdjęcia. W krótkim czasie strona zdobyła dużą popularność i stała się forum wymiany informacji grup młodzieżowych oraz osób pracujących z młodzieżą. Działania promocyjne i informacyjne Pracowni Umiejętności prowadzą także koordynatorzy lokalni i przedstawiciele grup młodzieżowych. W tym celu otrzymują od Polskiej Telefonii Cyfrowej i Akademii Rozwoju Filantropii plakaty, które mają wolną przestrzeń na wpisanie informacji – dzięki temu grupy młodzieżowe mogą poinformować społeczność o swoich działaniach i zaprosić do udziału.

Ewaluacja:
Zarówno koordynatorzy, jak i grupy młodzieżowe współpracują z mediami lokalnymi, które wykazują duże zainteresowanie programem, np. podczas II edycji programu w prasie lokalnej ukazało się ok. 150 artykułów na temat Pracowni Umiejętności.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj