Tytuł
“tata Julki” – ojciec ambitnie do końca gra
Autor:
Fundacja Siepomaga
Opis celu kampanii
Celem było zebranie środków na operację serca 1,5 rocznej dziewczynki. Julka ze względu na bardzo zły stan była hospitalizowana, media nie miały do niej dostępu, co uniemożliwiło nagłośnienie problemu tradycyjnymi kanałami oraz zebranie środków na operację do której pozostało kilka dni. Brakującą kwotą do przeprowadzenia operacji serca było 130 000 złotych. Celem było stworzenie pospolitego ruszenia w celu ratowania życia małego dziecka.
Grupa docelowa
Tworząc kampanię myśleliśmy głównie o uzyskaniu reakcji ze strony młodych ojców, internautów, którzy w sieci spędzają wiele godzin. Aktywni uczestnicy social media.
Strategia
Wiedzieliśmy kto potrzebuje pomocy i jaka musi być jej forma. Akcja miała zdanie fundraisingowe. Zależało nam tylko na zebraniu środków na operację serca Julki. Tworząc kampanię myśleliśmy głównie o uzyskaniu reakcji ze strony młodych ojców, którzy w sieci spędzają wiele godzin. Przeglądający nowinki technologiczne, informacyjne, są aktywnymi uczestnikami social media. Chcieliśmy poruszyć ich wrażliwą stronę. Pokazać, że jeden z nich potrzebuje pomocy. Jak się okazało kampania poruszyła wszystkich bez względu na wiek, czy płeć.
Tata Julki nie ma wyglądu „poczciwego taty”. Łysa głowa, budowa faceta ćwiczącego na siłowni. Aby nie uzyskać efektu odrzucenia wizerunek ojca został złagodzony podkładem muzycznym Tomasza Jachimka „Piosenka o córce”. Dzięki temu uzmysłowione zostało odbiorcom, jak szczególna jest miłość ojca do córeczki, jego „oczka w głowie”. Wierzyliśmy, że jeśli trafimy z komunikatem do młodych ojców, to w imię męskiej solidarności podadzą rękę. Na stworzenie komunikatu składał się: obraz – przedstawiający sylwetkę bezsilnego ojca, który pozostał sam na polu walki (mama z Julką przebywały już w szpitalu). Pokazano jego samotność w tak ciężkiej sytuacji (puste łóżeczko, porozrzucane zabawki). Wyraz twarzy ojca mówił sam za siebie. Komunikat był w formie
obrazu – napis na kartce „Ja tata proszę Cię pomóż mi uratować Julkę, by mogła żyć”.
dźwięku – tekst piosenki wskazujący na bezwarunkowa miłość ojca do córki.
tekstu- apel ojca, plansza końcowa.
Opis przebiegu kampanii
Kampania została przygotowana w dwa dni. W tym czasie powstał scenariusz, materiał filmowy oraz montaż i plan działania. Dokładnie rankiem w piątek 01.02.2013 filmik został wrzucony do sieci.
http://www.siepomaga.pl/serce-julki
https://www.youtube.com/watch?v=8QkK4AWtEiU
http://www.wykop.pl/link/1397609/tata-dl…
Od razu zakładaliśmy, że albo rozejdzie się wirusowo, albo akcja polegnie. Po ok. 8h od zamieszczenia filmiku w sieci zebrano całość środków na operację serca Julki wysokości 130 000 złotych.
Wykorzystanie narzędzi komunikacji
Kampania rozpoczęła się od zamieszczenia filmiku na serwisie wykop.pl. Następnie FP Siepomaga, kanale youtube oraz w serwisie antyweb.pl. Wynikało to z charakterystyki określonej przez nas grupy docelowej. Rozsyłane były notki prasowe do mediów które uaktywniły się w połowie dnia, kiedy akcja już mocno szła wirusowo w sieci. Dzień 01.02.2013 w internecie był zdecydowanie dniem „taty Julki”.
Efektywność
Założeniem kampanii było uzbieranie środków na operację w ciągu czterech dni od startu. Udało się tego dokonać w ok. 8 godzin. Filmik na kanale youtube obejrzało prawie 460 000 osób. Finansowo akcję wsparło prawie 3500 osób (cel po osiągnięciu 100% jest zamykany i nie można już dokonywać wpłat). Wsparcie docierało z (wg. największego zaangażowania): Polski, UK, Niemiec, USA, Węgier, Irlandi itd.
Jak to w przypadku akcji wirusowej bywa ciężko określić zasięg kampanii ( celem jest aby wymknął się spod kontroli i tak też się stało).
Publikacje medialne ( o których nam wiadomo):
facet.interia.pl
szafiarenka.pl
f.kafeteria.pl/temat
www.sadistic.pl
demotywatory.pl
Warto zwrócić uwagę na to, że publikacje medialne nie odgrywają tutaj większej roli. Sukcesem akcji jest obecność w social media, a nie artykuły.
Koszt akcji wyniósł 0 zł i pierwotnie na zasadzie crowdfundingu udało się zebrać 132 000 złotych. W październiku 2013 filmik został wyemitowany w programie DD TVN. Wtedy przy jego pomocy udało się zebrać ponad 60 000 złotych (tylko w dzień emisji) na operacje dzieci z wadami serca.
Kampanijność
Spot wykorzystano podczas akcji „Szukam drugiej połowy serca” Był również bodźcem artykułu w Gazecie Wyborczej nt. działalności siepomaga.pl oraz artykułu w Dużym Formacie o pracy prof. Malca ratującego życie dzieci których nie można operować w Polsce.