niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaPorady jezykoweTrudne wyrazyABLUTOFOBIA, AGORAFOBIA, AKROFOBIA

ABLUTOFOBIA, AGORAFOBIA, AKROFOBIA

Ablutofobia – to lęk przed myciem. Przejawia się chorobliwym i nieuzasadnionym lękiem przed myciem się, kąpielą czy inną formą czyszczenia własnego ciała. Ablutofobia częściej występuje u dzieci niż u dorosłych, a także jest powszechniejsza u kobiet niż u mężczyzn.

łac. abluere – myć + phobia – stany lęku u neuropatów

Agorafobia – to chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią. Cierpiący na agorafobię odczuwa lęk przed wyjściem z domu, pójściem do kina czy restauracji, samotnym podróżowaniem, wejściem do sklepu etc. Przeciwieństwem agorafobii jest klaustrofobia, czyli chorobliwy lęk przed przebywaniem w pomieszczeniach ciasnych lub zamkniętych.

gr. agorá – miejsce zgromadzeń, rynek + phóbos – strach.

Akrofobia – inaczej lęk wysokości. Akrofobia objawia się tylko wówczas, gdy cierpiący na nią fizycznie znajdzie się na dużej wysokości; nie odczuwa on lęku wysokości, gdy np. ogląda film czy zdjęcia z ujęciami znad krawędzi. Na akrofobię mogą też cierpieć zwierzęta.

gr. akron – szczyt + phóbos – strach.

W zastosowaniu

Przykłady:

Kąpał się najwyżej raz w tygodniu, jednak na zarzuty o bycie brudasem niezmiennie odpowiadał, że cierpi na ablutofobię.

Jak wynika ze statystyk, na agorafobię cierpi więcej kobiet niż mężczyzn – trudne do uwierzenia obserwując jaką panikę wzbudza w panach wejście do sklepu.

Moja akrofobia jest tak silna, że boję się nawet wejść na drabinę, żeby pomalować sufit.

Opracowanie i źródła

Opracowała Zuzanna Reda

Więcej na www.SlowoDnia.wordpress.com

Opracowanie na podstawie: „Słownik wyrazów obcych”, red. Jan Tokarski; sjp.pwn.pl; slownik-online.pl/Kopalinski; Wikipedia; obcyjezykpolski.interia.pl.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj