niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaPorady jezykoweTrudne wyrazyETIOLOGIA, ETNOLOGIA, ENOLOGIA

ETIOLOGIA, ETNOLOGIA, ENOLOGIA

Enologia – to nauka o produkcji, pielęgnacji i rodzajach wina. Inne określenia dla enologii to ojnologia lub winoznawstwo. Enologia składa się z szeregu procesów, dlatego w niektórych krajach (np. Francji, Hiszpanii, Chile) enologia jest kierunkiem na studiach. W trakcie kilkuletniej nauki studenci dowiadują się między innymi o sposobach uprawy winorośli, sposobu dobierania i określania składu poszczególnych gatunków wina, produkcji, butelkowaniu, sposobie przechowywania i zasadach degustacji. gr. oinos – wino + logos – słowo, nauka.

Etnologia – to jedna z dyscyplin wchodzących w skład antropologii – nauki o człowieku i jego kulturze. Etnologia bada obyczaje, kulturę materialną i duchową różnych ludów – mogą to być Aborygeni w dalekiej Australii, ale też Łemkowie na ziemiach polskich. Etnologia jest nauką, której przedmiotem badań jest człowiek, jako społeczny twórca kultury. gr. éthnos – tłum, lud, rasa, plemię, naród, klasa ludzi + lógos – słowo, nauka.

Etiologia – to z kolei nauka badająca przyczyny zjawisk i faktów. Szczególne popularne jest jej zastosowanie w medycynie (badanie przyczyn występowania chorób), historii (przyczyny występowania zdarzeń) i prawie (przyczyny przestępczości). gr. aitía – przyczyna + lógos – słowo, nauka.

W zastosowaniu

Przykłady

Jechałam na wakacje do Chile, więc zainwestowałam w przewodnik po regionie. Na początkowych stronach historyk tłumaczył zawiłe dzieje regionu posługując się etiologią – pomogła mu ona w wytłumaczeniu wydarzeń w kraju w XX w. Dalsza część poświęcona była zagadnieniom etnologicznym – dowiedziałam się o kulturowej mieszance będącej połączeniem tradycji europejskiej z indiańską. Najbardziej wciągnęłam się jednak w część napisaną przez enologa. Rozpływał się on nad wspaniałym smakiem chilijskich win na tyle skutecznie, że aż zdecydowałam się odkorkować butelkę wina marki Merlot.

Opracowanie i źródła

Opracowała Zuzanna Reda

Więcej na www.SlowoDnia.wordpress.com

Opracowanie na podstawie: „Słownik wyrazów obcych”, red. Jan Tokarski; sjp.pwn.pl; slownik-online.pl/Kopalinski; Wikipedia; obcyjezykpolski.interia.pl.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj