82 proc. specjalistów uważa szkolenia z cyberbezpieczeństwa za skuteczne – pokazuje badanie Hays Poland. Jak zaznacza firma, zainteresowanie bezpieczeństwem IT wynika z szybkiego rozwoju technologii oraz zwiększonego ryzyka cyberataków. Sprawia to, że przedsiębiorstwa nie tylko chcą rozwijać systemy odporne na zagrożenia i mieć kontrolę nad przetwarzanymi danymi, lecz także wzmacniać świadomość i wiedzę swoich pracowników w tym zakresie.
Z badania wynika, że firmy, które zapewniają swoim pracownikom szkolenia z cyberbezpieczeństwa, dbają zarówno o formę, jak i treść prowadzonych zajęć. Dzięki temu każdy uczestnik po zakończonym warsztacie może poczuć się pewnie w świecie, który jest coraz bardziej narażony na cyberprzestępcze ataki, w tym phishing, hacking czy malware.
Mimo że wrażenia pracowników wobec szkoleń z cyberbezpieczeństwa są w znaczącej większości pozytywne, to nadal niewielu z nich ma szansę przekonać się o tym na własnej skórze. Zaledwie 39 proc. specjalistów i menedżerów ma bowiem dostęp do tego typu szkoleń w swoim miejscu zatrudnienia.
>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!
Hays Poland podkreśla, że zadowolenie i przekonanie o jakości oferty edukacyjnej powinno być dla firm ważnym aspektem. To właśnie człowiek i jego niewystarczająca wiedza czy nieuwaga są bowiem w cyberbezpieczeństwie najsłabszym ogniwem. Alicja Malok, Senior Director w Hays Poland, zaznacza, że „utrzymanie odporności firmy na zagrożenia cyfrowe staje się coraz bardziej złożonym zadaniem”. Według Malok, wymaga ono „nie tylko odpowiedniego zabezpieczenia technologicznego, lecz także kadr mających wysoko rozwinięte kompetencje i wiedzę”.
Jak pokazuje badanie, 5 proc. profesjonalistów uważa, że oferta edukacyjna pracodawcy nie jest skuteczna, a 13 proc. respondentów nie potrafiło jednoznacznie określić skuteczności szkoleń z cyberbezpieczeństwa. Powodem takich opinii może być fakt, że choć są one przeprowadzane, to ich treść, forma i poruszany aspekt praktyczny nie są dopasowane do firmy lub branży. To natomiast powoduje, że pracownicy są nieadekwatnie przygotowywani do stawienia czoła potencjalnym cyberatakom.
Pomimo wysokiego odsetka firm angażujących się w rozwój wiedzy i kompetencji technologicznych wśród pracowników, wciąż jest wiele do zrobienia. Przeszło 1/3 specjalistów nadal nie ma dostępu do szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. To właśnie ta grupa pracowników szczególnie zauważa potrzebę edukacji o IT. Większość, bo 63 proc. z nich, przyznaje, że nieuwzględnianie tematu bezpieczeństwa teleinformatycznego w strategii szkoleniowej jest błędem po stronie firmy.
>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!
Według Hays Poland, myśląc o długofalowym bezpieczeństwie i perspektywach rozwoju, firmy powinny podejść do tego obszaru IT strategicznie – rozwijać oferty szkoleniowe, współpracować z ekspertami i przeprowadzać rekrutacje oparte na kompetencjach. To właśnie solidne zabezpieczenia, świadome przetwarzanie danych i wyszkoleni pracownicy pomagają bowiem w budowaniu trwałych i skutecznych współprac i relacji. (ao)
O badaniu:
Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2025 roku wśród blisko 700 specjalistów i menedżerów.